subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

Blog > Komentarze do wpisu
Lata '20. Część 4. Designers.

 

moda, fashion, trendy, tendencje, historia ubioru, design, firmy odzieżowe, projektanci, szkoły projektowania odzieży, politechnika łódzka, london college of fashion, materiałoznawstwo odzieżowe, maszynoznawstwo odzieżowe, szycie, robótki ręczne, tkaniny, tekstylia, dodatki, włókiennictwo, historia mody, odzież, ubiór

 

 

 

 

poiretPaul Poiret - ok. 1908 zaproponował on paniom suknie bliskie modzie Dyrektoriatu i Pierwszego Cesarstwa: z wysoko podniesionym stanem, dużym dekoldem, spływające do ziemi w prostych, pionowych fałdach.

poiretKilka lat później, w 1911 próbował lansować modę opartą na wzorach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Tureckie turbany, perskie szarawary, pasy, szale indyjskich tancerek. Panie przemienione w hurysy i bajadery miały nosić na głowach ozdobione egretami z piór rajskich ptaków, przywdziewać powiewne tuniki naszywane dżetami bądź drapować na biodrach szerokie pasy... (Anna Sieradzka, "Żony modne", 125)

buty paul poiret projektant modyA oto co zostało po Paul'u Poirot - jego wnuczka znalazła walizkę, która przetrwała kilka pokoleń, a w niej masy ubrań, butów i dodatków. Wystawiono je na aukcje.

 

Paul Poiret i inni designerzy paryscy na http://www.victoriana.com/

 

 

coco chanelCoco Chanel - nie będę tu przytaczać całej biografii słynnej Chanel, jedynie najważniejsze elementy mody, których jest twórczynią i propagatorką. Coco (jej pseudonim pochodzi od słowa "cocette" czyli kokietka) ubrała kobietę w garsonkę (lata 1920). Jej garsonki były najczęściej do bioder, bez kołnierza, najczęściej otwarte. Spopularyzowała bluzki przewiązane paskiem lub apaszką na biodrach. Dzięki niej kobiety mogły równiez ubrać spodnie - te pierwsze kobiece spodnie miały krój szeroki, marynarski i miały służyć kobietom do noszenia "na jachtach". Ale chyba najważniejszym osiągnięciem Chanel jest zawsze na czasie Mała Czarna.

Nie można oczywiście zapomnieć o słynnych chanelowskich perfumach. Ich nazwa, Chanel No 5 pochodzi od pewnego wydarzenia. Coco zamówiła perfumy u rosyjskiego specjalisty od zapachów. Zaprojektował on pięć zapachów, a Chanel spodobał się właśnie ten piąty...

 

Innymi mniej znanymi w Polsce designerami byli:
jeanjeanJean Patou
vionnetvionnetMadeleine Vionnet
W latach '20 swoje pierwsze kroki stawiały również firmy Maybelline oraz Coty. Kobiety bardziej zainteresowały się kosmetykami, oraz zaczęły je nosić po raz pierwszy w torebkach.
piątek, 09 lutego 2007, lemonna

Polecane wpisy

  • Power dressing i lata '80.

    Generalnie większość dziewczyn śmieje się i nie może znaleść powodu dlaczego kobiety w latach '80 się tak "oszpecały" i ładowały sobie wielkie pod

  • Homoseksualizm i moda cz.2

    Niektórzy homoseksualiści ubierają się tak jak każdy inny facet. Inni jednak pilnie śledzą trendy, są na topie, z uwagą dobierają dodatki i najmodniejsze kroje.

  • Chińskie Hanfu.

    Podczas gdy suknię qipao tak naprawdę trudno pomylić z kimonem, ubiór hanfu jest właśnie najczęstszym przypadkiem mylenia ubioru chińskiego z japońskim, co wię

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , 82.198.250.*
2007/07/09 14:04:15
do kitu
-
Gość: agula, *.adsl.inetia.pl
2010/05/31 17:47:04
Coco nie pochodzi od słowa kokietka, ale od piosenki, którą wykonywała, kiedy pracowała w kawiarni "La Rotonde" "Kto widział Coco w Trocadero?"