subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

Blog > Komentarze do wpisu
Studiować modę w UK.

Długo przymierzałam się do napisania tego artykułu, zbierałam materiały, z tego względu, że sama chciałam takie studia zacząć (podyplomowe). Po przeczytaniu masy materiałów, stron i przepytaniu moich znajomych mieszkających w Anglii postanowiłam umieścić to w jednej skondensowanej i konkretnej formie.

Po pierwsze muszę przyznać, że podczas gdy w Polsce tak naprawdę liczą się może 3 szkoły projektowania ubioru lub w ogóle dotyczące odzieży, w Wielkiej Brytanii jest ich bardzo dużo i nawet małe uniwersytety w małych miastach (takich jak Bath lub Lincoln) mają swoje wydziały zajmujące się odzieżą.

Po drugie, Anglia, w związku ze jej długoletnią historią związaną z hodowlą owiec i przędzeniem wełny, ma nie tylko dużą ilość wydziałów Fashion Design, ale też fantastyczną ofertę dla studentów chcących studiować Textile Design. W Polsce, tylko Wydział Marketingu i Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej się zajmuje tzw. architekturą tkanin. Często również studia łączone są z innymi kierunkami, co sprawia, że kierunki takie są bardzo przyszłościowe - np fashion design z marketingiem, bussiness management, reklamą, fotografią... co tylko sobie można zapragnąć.

Chcąc studiować w Anglii, należy zastanowić się, jakie studia wybrać:

Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe:
1. 3-4 letnie kursy zakończone dyplomem Bachelor (BSc - Bachelor of Science, BA - Bachelor of Art), czyli tzw. first degree. Szczegółowe informacje na ten temat oferuje baza UCAS (The University and Colleges Admission Service) na http://www.ucas.ac.uk.

2. Następnie roczne lub 2-letnie kursy zakończone dyplomem Master (MSc, MA), czyli tzw. postgraduate degree. Kursy te trwają najczęściej rok (tzw. Taught Courses) lub 2 lata, jeśli obejmują pracę naukowo-badawczą (tzw. Research Courses). Aby studiować na poziomie postgraduate, trzeba mieć "good first degree". Informacje o kursach postgraduate są dostępne na stronie http://www.educationuk.org lub http://www.hero.ac.uk.

3. Poza tym, są jeszcze dwuletnie kursy tzw. Foundation Degree - kursy przygotowujące kandydatów do wejścia na rynek pracy, oparte na współpracy z przedsiębiorstwami, firmami lub zakładami pracy, w których kandydaci mają część zajęć. Najlepsze jest to, że najczęściej po dwóch latach można pójść na 3 rok undergaduate course i normalnie uzyskać tytuł Bachelor. więcej o Foundation Degree, specjalość Art & Design

Schemat systemu edukacji w Wielkiej Brytanii znajduje się na stronie http://www.naric.org.uk/faqs.htm#iDontUnderstandCompStatement.

Za ile?

Będąc w UE mamy o tyle fajnie, że mamy niskie ceny ( w porównaniu ze studentami nie z UE):

Ok 3000 Ł za rok za Bachelor's Degree

A oferta cenowa z np. Wolverhampton tu.

Ciekawe szkoły:

Manchester - School of Materials - http://www.materials.manchester.ac.uk/ - raczej zajmuje się materiałami od strony technicznej, prowadzi również badania nad biomateriałami. Kursy undergraduate:

·         Biomedical Materials Science

·         Design Management for Fashion Retailing - zarządzanie projektami i sprzedaż mody

·         Fashion and Textile Retailing

·         Management and Marketing of Textiles

·         Materials Science and Engineering - inżynieria materiałowa

·         Textile Design and Design Management

·         Textile Science and Technology

·         Textile Technology (Business Management)

University of Huddersfield : School of Art & Design - mało znana szkołaz na którą natrafiłam podczas moich poszukiwań, oferuje kursy Fashion Design, Textile Crafts (Rzemiosło Materiałowe) i Textile Design. Nauka urozmaicona jest różnego rodzaju warsztatami i szkoleniami w programach typu CAD. Studenci biorą udział w różnych konkursach, z a po ukończeniu studiów czeka na nich wielu pracodawców (tak jest napisane;)

University of Wolverhampton: School of Art & Design - na uniwersytecie w Wolverhampton studiuje najwięcej Polaków, jest tam nawet kółko Polskich studentów. Oferują duże stypendia naukowe i socjalne dla studentów z zagranicy.

Ciekawe kierunki:

BA (Hons) Design and Applied Arts (Fashion Accessories) (formerly Design for Fashion Accessories)

BA (Hons) Design and Applied Arts (Textile Design) (formerly Design for Interior Textiles)

(Applied arts - sztuka użytkowa)

Znany London College of Fashion ma również ciekawą ofertę 10-tygodniowych kursów - można się nauczyć np. projektowania obuwia, toreb, kapeluszy, dywanów.. a tu ciekawostka :

How to make a Bag? - film z ich strony o robieniu torebki ze skóry!

Uniwersytetów w UK jest cała masa i nie będę tu przedstawiała każdego, bo mi się po prostu nie chce. Przedstawiłam tylko mój subiektywny wybór ofert. Każdy uniwersytet ma ciekawą ofertę, dlatego polecam http://www.educationuk.org/ - portal British Council pomagający w wyszukaniu ciekawych ofert.

Przydatne linki:

http://www.ang.pl/Studia_w_UK_so_far_so_good_22298.html

Polecam również ściągnięcie informatora British Council o studiowaniu mody w UK

 

poniedziałek, 19 marca 2007, lemonna

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: VintageShop, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/03/22 18:42:52
kurcze, imponujesz mi :)
VS
-
2007/03/27 21:33:38
nie no co ty.. po prostu lubię się dzielić informacjami:)
-
2007/12/22 18:13:04
ciekawe czy we włoszech też są jakieś takie szkoły ;)
-
2017/10/18 13:58:09
Mój syn uczęszczał do www.wszib.poznan.pl. Nie mogę narzekać na poziom nauczania, skoro niedługo po zakończeniu edukacji znalazł pierwszą pracę.