subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

Blog > Komentarze do wpisu
Własności elektrostatyczne włókien

Najmniej elektryzują się włókna naturalne roślinne, bardziej włókna zwierzęce jak wełna lub jedwab, a najbardziej włókna syntetyczne.

Elektryzowanie się jest cechą ujemną, ponieważ powoduje zaburzenia w procesie przerobu włókien, obniżenie wartości użytkowej wyrobów, ujemne oddziaływanie na organizm człowieka.

Im większa prędkość elementów roboczych maszyn tym większe elektryzowanie się włókien. Nagromadzenie ładunków jest wynikiem zdolność do powstawania ładunków i słaba zdolność do ich odprowadzania. Ładunki elektryczne powstają w wyniku styczności spoczynkowej z ciałem obcym.

Zanikanie ładunków może odbywać się przez rozpraszanie do otaczającego ośrodka (powietrza) lub w wyniku przewodzenia ładunków przez ciała pośredniczące do ziemi (zależy od przewodnictwa elektrycznego włókna).

Zdolność do trwałego naładowania włókna jest uwarunkowana budową chemiczną i nadcząsteczkową tworzywa włókna oraz parametrami otaczającego ośrodka (powietrza).

Budowa chemiczna - występowanie w polimerze licznych i silnych grup polarnych tzn. o wysokiej wartości momentu dipolowego.

Budowa nadcząsteczkowa - krystaliczność włókna - z jej wzrostem rośnie zdolność do generowania ładunków.

Powietrze - wilgotność, stopień zjonizowania powietrza, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza.

Przeciwdziałać elektryzowaniu się włókien możemy poprzez modyfikowanie cząsteczkowej i nadcząsteczkowej włókna, zmianę stanu fizycznego produktu, zmianę stanu fizycznego ośrodka, nanoszenie preparacji na produkt.

środa, 11 lutego 2009, lemonna

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: elizabethgillespe, *.asianet.co.in
2016/10/11 11:45:17
You need to know a lot about the dissertation topic to handle a dissertation writing task. The dissertation paper is not like the essay paper, in the dissertation paper you have to include each and every point related to the dissertation topic and every aspects of the topic. You have to strongly prove your arguments in the dissertation paper.