subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

Blog > Komentarze do wpisu
Własności wytrzymałościowe włókien, charakterystyka ilościowa – wskaźniki

Wytrzymałość mechaniczna włókna zależy od: prędkości narastania wielkości działającej siły, rodzaju działającej siły, sposobu działania siły zewnętrznej. W zależności od prędkości narastania siły obciążającej można mówić o wytrzymałości statycznej (prędkość powolna) i wytrzymałości dynamicznej (prędkość szybka). W zależności od rodzaju działającej siły można mówić o wytrzymałości na rozciąganie, zginanie, skręcanie, ściskanie. Można podzielić wytrzymałości również na monocykliczną i wielocykliczną (zmęczeniową).


Najistotniejszą jest wytrzymałość na rozciąganie - ma duże znaczenie w użytkowaniu gotowych wyrobów włókienniczych. Zależy ona od chemicznej i fizykochemicznej budowy makrocząsteczek, średniej długości makrocząsteczki oraz polimolekularności.


Wskaźniki ilościowe wytrzymałości statycznej włókna można podzielić na wskaźniki wytrzymałości bezwzględnej (nie uwzględniają grubości włókna)i wskaźniki wytrzymałości właściwej (uwzględniają grubość włókna odnosząc mierzoną wielkość do jednostki grubości lub pola przekroju poprzecznego).

środa, 11 lutego 2009, lemonna

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: