Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

sobota, 31 marca 2007
20 lat temu - Madonna i Jane Fonda.

O latach 80 powiedziano już dużo, pierwsze ponowne zafascynowanie tymi jakże kiczowatymi latami już mineło, ale ciągle się będzie odradzać, podejrzewam w najbliższych 3-ech sezonach. Postanowiłam sprawdzić jak ubierała się ikona popkultury i trendsetterka Madonna w tamtych czasach - czy była równie kiczowata czy jednak już wtedy miała swój niepowtarzalny styl?

Co robiła Madonna w latach 80?

Madonna miała wtedy swojego pierwszego męża, Seana Penna. Obydwoje pomimo swojego niskiego wzrostu (;)) są ładni, zgrabni, popularni i utalentowani, wręcz idealnie dopasowani do siebie, zresztą sami spójrzcie - nie uważacie że tworzyli razem świetną parę?

 

madonna sean penn
madonna sean penn
madonna sean penn

 

Elementy charakterystyczne dla lat 80 to oczywiście: truckerka Seana, trwała Madonny, skóra Madonny, wąskie spodnie Madony lub wielkie pumpy. Lata 80 to w mainstreamie były workowate ciuchy - wielkie marynary, swetry. Charakterystyczna dla lat 80 była sylwetka w kształcie litery T - wielkie ramiona, najlepiej nadmuchane poduszkami, i zwężająca się do dołu - wąska spódnica lub spodnie. Widać lekki wpływ tego na drugim zdjęciu (Madonna), jednak muszę stwierdzić, że wygląda ona uroczo i kobieco, a nie - jak większość kobiet - nieproporcjonalnie i męsko.

Oczywiście lata 80 to era getrów, legginsów, a spowodowane to było popularyzacją joggingu i aerobiku - zdrowego trybu życia i szczupłej sylwetki. W latach 80 po raz pierwszy zaczęto również nosić getry, odzież oraz obuwie sportowe na codzień nie tylko podczas uprawiania sportu. Największą gwiazdą aerobiku była Jane Fonda.

A to Jane Fonda dziś w reklamie kosmetyków. Wygląda świetnie, ale myślę, że ten wygląd to nie tylko zasługa aerobiku... 

   jane fonda

Dziewczęta często przesadzały z aerobikiem i chcąc pięknie wyglądać doprowadzały się do anoreksji. Były to pierwsze tak duże żniwa anoreksji na świecie spowodowane narzucającymi trendy mediami.

 

legginsy

 

 

Madonna w 1984 nagrała swój wielki przebój - "Like a Virgin". Podczas jazdy po kanale weneckim jest ubrana właśnie w nieśmiertelne legginsy - lajkry, tunikę przewiązaną paskiem, oraz obwieszona jest całą masą biżuterii - sami sprawdzcie czy to kicz?

 

 

 

A to już"Like a Virgin" Madonny w wersji 20 lat później - na koncercie promującym albym "Confessions on the Dancefloor" Uczta dla oczu.

 

 

 

wtorek, 27 marca 2007
Lajkra czyli Lycra, Spandex czy Elastan?

 

 

lycra
Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń dla przemysłu odzieżowego było wynalezienie włókna Spandex. Spandex zrewolucjonizował rynek odzieży, a przede wszystkim kostiumów kąpielowych (Wyobrażacie sobie te tekstylne kostiumy dopasowywane zaszewkami?). Na początku nazywano go "Włóknem K", ale DuPont, laboratorium, w którym dokonano odkrycia, ochrzciło je mianem "Spandex", co samo w sobie jest anagramem słowa "Expands" (czyli poszerza, powiększa się). Nazwa handlowa tego włókna to z kolei znane wszystkim słowo "Lycra". Lycra jest teraz własnością firmy Invista.

Spandex (ta nazwa przyjęła sie bardziej w USA i Australii), znany w Europie bardziej pod nazwą "Elastan" wyprzedził inne włokna swoimi niezliczonymi cudownymi własnościami :) np:

może rozciągać się o 500% (duża rozciągalność), duża rozprężność - zawsze wraca do swojego poprzedniego kształtu (nie ma workowatych kolan, łokci), mocniejszy niż włokna gumowe lateksowe, wygodny, miekki, gładki, odporny na tłuszcz, pot, dezodoranty, proszki do prania, ma dobre właściwości w mieszankach z bawełną, wełną, jedwabiem, lnem. Nie alergizuje, i nie elektryzuje się.

Stosowany jest na kostiumy kapielowe, bieliznę, odzież sportową i codzienną. Czy ktoś moze sobie wyobrazić świat bez lajkry?

 

lycra

 

 

Zagadka.

Z czego zrobione są te piękne morskie zwierzątka?

 

cefalof torba plastikowa
 
platikowa rafa koralowa
 
meduza
 

 

Odpowiedź: zwierzątka uszydełkowane są z nitek zrobionych z worków foliowych. Autor tych zwierzątek to gooseflesh , a jego prace można obejrzeć na flickr.com. Na pewno Was ciekawi jak się robi taką  plastikową wełenkę...

Znalazłam tam też całą masę innych autorów, którzy wręcz prześcigają się w tworzeniu ślicznych rzeczy z odzyskanych materiałów (worki foliowe, stare tapety, rzeczy znalezione na śmietniku to tylko niektóre z nich).
Jak pewnie niektórzy już z was widzą, pasjonuję się tematem recyclingu - sądzę że jest to niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu osób...

Muszę się rownież podzielić osobista reflekcją. Kiedy byłam w Stanach, nie mogłam uwierzyć, że kobietka, z którą mieszkałam zbierała rzeczy z ulicy i robiła z nich np. biżuterię... Kolejny argument, który potwierdza, że recycling to przyszłość.

poniedziałek, 19 marca 2007
Studiować modę w UK.

Długo przymierzałam się do napisania tego artykułu, zbierałam materiały, z tego względu, że sama chciałam takie studia zacząć (podyplomowe). Po przeczytaniu masy materiałów, stron i przepytaniu moich znajomych mieszkających w Anglii postanowiłam umieścić to w jednej skondensowanej i konkretnej formie.

Po pierwsze muszę przyznać, że podczas gdy w Polsce tak naprawdę liczą się może 3 szkoły projektowania ubioru lub w ogóle dotyczące odzieży, w Wielkiej Brytanii jest ich bardzo dużo i nawet małe uniwersytety w małych miastach (takich jak Bath lub Lincoln) mają swoje wydziały zajmujące się odzieżą.

Po drugie, Anglia, w związku ze jej długoletnią historią związaną z hodowlą owiec i przędzeniem wełny, ma nie tylko dużą ilość wydziałów Fashion Design, ale też fantastyczną ofertę dla studentów chcących studiować Textile Design. W Polsce, tylko Wydział Marketingu i Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej się zajmuje tzw. architekturą tkanin. Często również studia łączone są z innymi kierunkami, co sprawia, że kierunki takie są bardzo przyszłościowe - np fashion design z marketingiem, bussiness management, reklamą, fotografią... co tylko sobie można zapragnąć.

Chcąc studiować w Anglii, należy zastanowić się, jakie studia wybrać:

Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe:
1. 3-4 letnie kursy zakończone dyplomem Bachelor (BSc - Bachelor of Science, BA - Bachelor of Art), czyli tzw. first degree. Szczegółowe informacje na ten temat oferuje baza UCAS (The University and Colleges Admission Service) na http://www.ucas.ac.uk.

2. Następnie roczne lub 2-letnie kursy zakończone dyplomem Master (MSc, MA), czyli tzw. postgraduate degree. Kursy te trwają najczęściej rok (tzw. Taught Courses) lub 2 lata, jeśli obejmują pracę naukowo-badawczą (tzw. Research Courses). Aby studiować na poziomie postgraduate, trzeba mieć "good first degree". Informacje o kursach postgraduate są dostępne na stronie http://www.educationuk.org lub http://www.hero.ac.uk.

3. Poza tym, są jeszcze dwuletnie kursy tzw. Foundation Degree - kursy przygotowujące kandydatów do wejścia na rynek pracy, oparte na współpracy z przedsiębiorstwami, firmami lub zakładami pracy, w których kandydaci mają część zajęć. Najlepsze jest to, że najczęściej po dwóch latach można pójść na 3 rok undergaduate course i normalnie uzyskać tytuł Bachelor. więcej o Foundation Degree, specjalość Art & Design

Schemat systemu edukacji w Wielkiej Brytanii znajduje się na stronie http://www.naric.org.uk/faqs.htm#iDontUnderstandCompStatement.

Za ile?

Będąc w UE mamy o tyle fajnie, że mamy niskie ceny ( w porównaniu ze studentami nie z UE):

Ok 3000 Ł za rok za Bachelor's Degree

A oferta cenowa z np. Wolverhampton tu.

Ciekawe szkoły:

Manchester - School of Materials - http://www.materials.manchester.ac.uk/ - raczej zajmuje się materiałami od strony technicznej, prowadzi również badania nad biomateriałami. Kursy undergraduate:

·         Biomedical Materials Science

·         Design Management for Fashion Retailing - zarządzanie projektami i sprzedaż mody

·         Fashion and Textile Retailing

·         Management and Marketing of Textiles

·         Materials Science and Engineering - inżynieria materiałowa

·         Textile Design and Design Management

·         Textile Science and Technology

·         Textile Technology (Business Management)

University of Huddersfield : School of Art & Design - mało znana szkołaz na którą natrafiłam podczas moich poszukiwań, oferuje kursy Fashion Design, Textile Crafts (Rzemiosło Materiałowe) i Textile Design. Nauka urozmaicona jest różnego rodzaju warsztatami i szkoleniami w programach typu CAD. Studenci biorą udział w różnych konkursach, z a po ukończeniu studiów czeka na nich wielu pracodawców (tak jest napisane;)

University of Wolverhampton: School of Art & Design - na uniwersytecie w Wolverhampton studiuje najwięcej Polaków, jest tam nawet kółko Polskich studentów. Oferują duże stypendia naukowe i socjalne dla studentów z zagranicy.

Ciekawe kierunki:

BA (Hons) Design and Applied Arts (Fashion Accessories) (formerly Design for Fashion Accessories)

BA (Hons) Design and Applied Arts (Textile Design) (formerly Design for Interior Textiles)

(Applied arts - sztuka użytkowa)

Znany London College of Fashion ma również ciekawą ofertę 10-tygodniowych kursów - można się nauczyć np. projektowania obuwia, toreb, kapeluszy, dywanów.. a tu ciekawostka :

How to make a Bag? - film z ich strony o robieniu torebki ze skóry!

Uniwersytetów w UK jest cała masa i nie będę tu przedstawiała każdego, bo mi się po prostu nie chce. Przedstawiłam tylko mój subiektywny wybór ofert. Każdy uniwersytet ma ciekawą ofertę, dlatego polecam http://www.educationuk.org/ - portal British Council pomagający w wyszukaniu ciekawych ofert.

Przydatne linki:

http://www.ang.pl/Studia_w_UK_so_far_so_good_22298.html

Polecam również ściągnięcie informatora British Council o studiowaniu mody w UK

 

sobota, 17 marca 2007
Przegląd polskich publikacji na temat historii ubioru.

Niewątpliwie nie jest ich za wiele, ale polskie książki o historii ubioru istnieją i mają się naprawdę dobrze. Na polskim rynku wydawniczym na uwagę zasługują dwie autorki.

Małgorzata Możdżyńska-Nawotka jest autorką książek takich jak:

 

"Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej."

Archetypy mody wieczorowej przemawiają do zmysłów i wyobraźni, ich istotą jest seksapil. Od zmierzchu do świtu, gdy sprawy dnia wydają się odległe, a prace zakończone, do głosu może dojść fantazja i przybrać materialny kształt dzięki strojom wystawnym i kunsztownym. Moda na wieczór i karnawał inspirację czerpie z wielorakich źródeł: dzikiej natury i rzemieślniczej doskonałości, pogoni za nowością i tradycji artystycznej, kultury wysokiej i popularnej, osiągnięć najnowszej techniki i dorobku cywilizacji odległych w czasie lub przestrzeni. Modę wieczorową i karnawałową charakteryzuje porywająca intensywność, pragnienie piękna, a jednocześnie wyrażenia za pośrednictwem stroju statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.

książkę można nabyć w internetowej "księgarni dla kobiet biegnących przez życie" bosonoga.pl

 

historia mody balowej

 

"O modach i strojach"

Opis ubiorów i mody w Polsce od czasów piastowskich do II wojny światowej, ukazany na podstawie zabytków materialnych, w tym dużej liczby portretów szlacheckich. Autorka nie tylko barwnie opowiada o dawnych strojach, ale także o rewolucjach w krawiectwie.

do kupienia również np. w bosonogiej

o modach i strojach

lub w merlin.pl

 

o modach i strojach

 

 

Na uwagę zasługuje również Anna Sieradzka i jej publikacje.

Najciekawsza wydaje mi się książka "Moda Art Deco", którą można dostać teraz już tylko na allegro.

 

moda art deco anna sieradzka

 

 

"Nie tylko peleryna. Moda okresu Młodej Polski w życiu i sztuce" (mareno.pl)

 

nie tylko peleryna

 

"Żony modne: Historia mody kobiecej od starożytności do współczesności."

 

zony modne

 

 

 

 

wtorek, 13 marca 2007
Bawełna Organiczna - Organic Cotton

 

cotton

 

Ubrania z organicznej bawełny są coraz częściej kupowane za zachodzie, co świadczy o zwiększającej się świadomości ludzi jak i o tym, że alergie zbierają swoje żniwa. Organiczna bawełna nie powoduje uczuleń, jest często wykorzystywana do produkcji odzieży dziecięcej, piżam oraz odzieży codziennej.

Jednak abyśmy mogli ujrzeć na metce napis "Organic Cotton/organic cultivation" surowiec ten musi spełnić wiele wymogów. Bawełna organiczna jest uzyskiwana z upraw nie stosujących pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów, w oparciu o metody bardziej przyjazne ekologicznie. Używa się jej do wytwarzania ekskluzywnych produktów - od chusteczek, tamponów po kimona. Istnieją różne poziomy certyfikatów dla bawełny organicznej, minimalnym wymogiem jest uprawa roślin na glebie wolnej od chemikaliów od co najmniej trzech lat. Wspomaganie naturalnych systemów obrony bawełny przed szkodnikami jest również ważnym czynnikiem w uprawie organicznej bawełny. Bawełna jest uprawiana i zbierana w określonych rotacyjnych etapach, zgodnie z jej naturalnym cyklem życia. Nowa metoda uprawy ogranicza również zużycie wody, więc jej wpływ na środowisko jest znacząco mniejszy. Naturalnie niemożliwe jest niewykorzystanie czynników zewnętrznych podczas kolejnych etapów produkcji ostatecznego wyrobu. Uprawa organiczna wymaga więcej czasu, więcej badań i więcej wysiłku, w związku z tym jej koszty są również wyższe. Ale produkt końcowy jest tego wart.

Ubrania z organicznej bawełny możemy kupić w wielu zagranicznych sklepach internetowych z odzieżą ekologiczną:

http://www.naturalcollection.com

http://www.ecobodywear.com

http://www.hug.co.uk - dżinsy z organicznej bawełny

http://lotusorganics.com

 

 

organic cotton
torba z http://www.earthtotebags.com.au
earth tote bag
skarpetki z http://www.hempclothiers.com
skarpetki bawełna organiczna

Ten eko trend zauważyła również firma Levis, która od jesieni 2006 wprowadziła nową linię dżinsów produkowanych z organicznej bawełny. Nowe dżinsy z organicznej bawełny lub z procentowo znaczącą ilością organicznej bawełny weszły pod nazwą "Levi's Eco". Mają wyhaftowaną literkę "E" wewnątrz przedniej kieszeni lub na dole prawej nogawki. Są dostępne tylko w firmowych salonach Levi's. To nie jedyny ekologiczny akcent tych dżinsów. W produkcji wykorzystano używane guzki, nity i zamki! Ponadto, do barwienia użyto naturalnego barwnika z rośliny indygo. W roku 2007 firma chce rozszerzyć gamę produktów z organicznej bawełny.

 

organic cotton lei's

 

 
1 , 2 , 3