Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

niedziela, 29 kwietnia 2007
Co Amerykanie sądzą o amerykańskich (i nie tylko) firmach odzieżowych?

Cały świat wpatrzony jest w Amerykę. Czy ją lubimy, czy nie, to oni tak naprawdę (niestety) wskazują nowe trendy w modzie ulicznej, a szczególnie ulicznej-młodzieżowej. To na nich wzorują się miliony europejskich, azjatyckich małolatów i nie tylko. Obserwacje trendów amerykańśkich, kreowanych nie tylko przez P. Hilton czy B. Spears to ważne newsy dla właścicieli firm odzieżowych produkujących odzież dla młodzieży. Celebrities wyznaczają trendy, ale też zwykli Amerykanie - np. na najki, jakieś trendy skejtowe. Z reguły moda spóźniona jest o około rok, a czasem w ogóle nie dociera, lub się nie przyjmuje, ale na firmy takie jak Abercrombie, Aeropostale, American Eagle, Gap moda już dawno weszła, i może nie jest to moda, ale jakieś ślepe uwielbienie dla tego, co amerykańskie. Czy wszyscy Amerykanie lubią te swoje cudowne firmy i co o nich uważają?

Definicje tłumaczone z oryginalnych z urbandictionary.com Przypisy w kursywie to wyjaśnienie dodatkowe znaczenia terminów w zdaniach również tłumaczone z oryginalnych.

 

Abercrombie - ciuchy noszone przez tzw. Aberzombies, szczególny gatunek zamieszkujący koledżowe kampusy szkół średnich w Północnej Ameryce. Są łatwo rozpoznawalni po dużych logach na klatce piersiowej lub tyłku. Aberzombies mają swoich naturalnych wrogów, a są to Indywidualiści niezależnie myślące Jednostki, które są unikane przez Aberzombies, ktorzy też łączą się z innymi Aberzombies we wspólnym froncie. Bronią się przed inwazją zewnętrznych idei narzekając, jacy to inni są zazdrośni.

 

abercrombie
abercrombie flip flaps

 

abercrombie bluza

 

 


 

Gap - duża firma odzieżowa znana z tego, że zleca produkcję w karygodnych warunkach pracowniczych.

gap
gap girl

 

Aeropostale - Pomimo mogących świadczyć o dziecinności małpkach i motylkach używanych jako logo, marka ta ma dobra jakość podobnie jak American Eagle lub Abercrombie, ale za mniejszą cenę. To nie jest sklep dla małolat chcących się lansować. To marka dla ludzi lubiących wyglądać modnie i nosić wygodne ciuchy za mniejszą kasę. Ale to, że ktoś kupuje w Aeropostale wcale nie musi znaczyć, że jest biedny i go nie stać na coś lepszego. Po prostu nie lubi przepłacać i wydawać kupy kasy na jakieś pseudo-modne ciuchy, jak to teraz lubi robić większość ludzi.

aeropostale

 

aero

 

 

aero shop

 

Adidas - Popularna marka obuwia i odzieży pochodząca z Europy. Obecnie walczy o rynek z Nike.

Pronunciations vary depending on where you live:
Urban... A-Dee-Daz
Suburban... Uh-Dee-Dus Yo man, let me git those A-Dee-Daz (Adidas) in a 10.

Excuse me, sir, I'd like to try on that pair of Uh-Dee-Dus (Adidas) in a size 10, please.

 

adidas

 

 

adidas
adi

 

Nike - Marka obuwia, która jest znana tylko z powodu Michalea Jordana. Buty te robią Indonezyjskie dzieci za marne grosze.

A - chcesz usłyszeć dowcip?

B - jasne

A - ile zapłacisz 4000 dzieciom za zrobienie pary nike'ów?

B - nie wiem

A - nic. wystarczy ci tylko rózga!

 

logo nike

 

 

nike

 

 

H&M - miejsce gdzie Emo zaopatrują się w swoje ciuchy, rónież Fashion Emo, ktorzy niekoniecznie słuchają Emo.

Chodźmy do H&M kupić sobie dziny i podkoszulek dla 6-latki, chociaż nie jesteśmy emo, ale tak bardzo chciałybyśmy być....

 

hm

 

 

emo
hm

 

 

piątek, 27 kwietnia 2007
Ekologia na wybiegu (Newsweek 18/2007)

Cieszy mnie, że tak renomowane czasopismo jak "Newsweek" pisze dzis o ekologicznej modzie, czyli temacie, który mnie bardzo interesuje. Szkoda tylko, że nie piszą nic o mniej znanych projektantach, tylko tych " wielkich", no ale w końcu to oni narzucają te trendy, choć czy na pewno? Może oni zauważają trendy, które już od jakiegoś czasu kreuje ulica i je eksploatują bez żadnej ideologii?

 

"Giorgio Armani, ktorego nazwisko jest symbolem klasycznej mody i elegancji, szyje dzis ekologiczne dżinsy z juty. Związana z Guccim Stella McCartney pokazuje stroje przyjazne środowisku. Pod naporem ekomody padają kolejne bastiony odzieżowego establishementu.

Najbardzie radykalni są jak zwykle młodzi. Podczas ostatniego London Fashion Week wielu debiutujących projektantów pokazało kolekcje wykonane z materiałów wyłącznie przyjaznych środowisku. Wypuszczoną przez luksusową firmę Noir z Kopenhagi nową linię strojów wykonano z bawełny z odzysku. I choć wydawć by się mogło, że to matariał kiepskiej jakości, to nieprawda. Ubrania z ekobawełny wyglądają jak jedwabne lub skórzane.

Kolejną firmą stawiającą na modę przyjazną środowisku jest Ciel (ciel.ltd.uk ), ulubiona marka Sinny Miller i Macy Gray. Jej projektantka szyje ubrania z szyfonu, polaru i peruwiańskiej alpaki.

Davina Hawthorne, której kolekcja była hitem tegorocznego tygodnia mody w Londynie, oferuje luksus z recyklingu: ubrania semi-couture (czyli wytwarzane w połowie ręcznie, w połowie maszynowo) z odzyskanych wełen przemysłowych (davinahawthorne.com ).

Ekotrend dotyczy również butów. Amerykańska firma Terra Plana korzysta z miejscowej skóry ręcznie szytej, naturalnego jedwabiu z recyklingu, dzięki czemu każda para jest inna.

 

eko but terra plana
but eko terra plana

 

 

Jak wpisuje się w ekotrend Polska?

" Choć w Polsce pokazy pod hasłem Papierowy Recycling organizowane sa od 14 lat, to jednak moda wciąż raczkuje. Ale ci , którzy korzystają z lumpeksów, mogą się poczuć królami mody, bo to w nich ubieraja się trendsetterzy stylu eko."

Super:) uwielbiam lumpeksy, chyba jak większość ludzi i ma nadzieje że lumpeksy będą już zawsze, ale oczywiście będą się przenosić do netu (jak znany wszystkim vintageshop.pl). Donaszanie ubrań jest fajne i oczywiście ekologiczne, choć niektorzy twierdzą, że rujnuje to polski przemysł odzieżowy, z czym ciężko mi się zgodzić!

poniedziałek, 23 kwietnia 2007
Chińskie Hanfu.

Podczas gdy suknię qipao tak naprawdę trudno pomylić z kimonem, ubiór hanfu jest właśnie najczęstszym przypadkiem mylenia ubioru chińskiego z japońskim, co więcej - hanfu było inspiracją dla powstania japońskiego kimona. Hanfu jest zresztą całkiem różny od qipao nie tylko jeśli chodzi o krój, ale tez o tradycję, historię i znaczenie.

 

hanfu

 

Hanfu powstało ok 3000 lat temu i jest dla Chińczyków symbolem dumy narodowej i ich dziedzictwem. Qipao jest przez Chińczyków widziane jako prowokujący, majacy na celu wabienie mężczyzn strój będący mieszanką stylu dynastii Qing (ostatniej) i zachodniego wpływu, uważany za styl starego Szanghaju i dancing klubów. Z hanfu Chińczycy są bardzo dumni i często podkreslają, że ubiory japońskie i koreańskie wzięły się od hanfu.

hanfu

hanfu

Hanfu składa się z dwóch lub trzech warstw. Pierwsza warstwa to "podkoszulek i majtki", czyli chińska bielizna, może jakiś rodzaj halki (?). Druga to strój właściwy, a trzecią możd być otwierana narzuta, jakby płaszcz (widać na drugim zdjęciu ponad).

Mężczyźni noszą zazwyczaj hanfu cięte z jednego kawałka metariału, kobietu mogą mieć hanfu składajace się z części górne i dolnej.

hanfu męskie

 

hanfu

hanfu kobiece
hanfu

Hanfu kobiece może mieć również szerszy pas, który ma podkreślać kobiecą sylwetkę. Po obejrzeniu tych zdjęć stwierdzam, że rzeczywiście hanfu ma w sobie coś pociągającego, tajemniczego i bardziej dystyngowanego niż qipao. Szerokie rękawy, ciekawe tkaniny, uczesania kobiet. Szkoda, że Chińczycy nie kultywują swojej tradycji noszenia tego stroju nawet na święta narodowe. Zdjęcia pochodza w większości z bardzo widowiskowych filmów historycznych, które zreszta mają z czego czerpać - cesarzowie, dynastie, wojny ...

hanfu

hanfu

hanfu męskie

hanfu

cała galeria hanfu

Hanfu jest oczywiście nierozerwalnie związane z jedwabiem. Sploty są różne - atłasowe, żakardowe. Motywy kwiatowe, dekoracyjne ornamenty, znaki chińśkie. Podczas panowanie dynastii Zhou powstały regulacje określające kto jakie hanfu może nosić (zawsze prędzej czy później strój staje się symbolem pozycji społecznej i statusu materialnego). Znacznikami pozycji społecznej były: szerokośc rękawa, długość hanfu, dekoracje.

Inspiracje.
Nie jest ich dużo, gdyż hanfu zostało w jakiś sposób zapomniane przez współczesnych projektantów. W Chinach są jednak ludzie, którzy optują za powrotem hanfu jako narodowego symbulu Chin. (i dobrze, wolę hanfu i qipao niż kojarzyć chiny z "made in china")

hanfu inspirations

Źródła:
http://www.hxtimes.com/Chinese%20Clothing.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Hanfu
http://library.thinkquest.org/05aug/01780/clothing/history.htm

 

niedziela, 22 kwietnia 2007
Chińskie qipao.
chinskie qipao

Tradycyjnym ubiorem Chinek jest suknia qipao, nazywana również cheong-sam. W poprzednim artykule napisałam, że jest to kimono chińskie, ale tak naprawdę, mówi się tak potocznie, gdyz słowo "kimono" to słowo japońskie i oznacza "to co się nosi, ubiór". Suknia qipao jest jednym z tradycyjnych ubiorów chińskich i noszona jest przez kobiety, w odróżnieniu od stroju Hanfu, który moga nosić i kobiety i mężczyźni.

Qipao ma ponad 300 letnią tradycję, jednak dopiero ok 1900 roku zaczęło mieć współczesne cechy - dopasowanie do figury i smukłość. Wcześniej qipao było luźne, a jego zadaniem było ukrywać wiek kobiety. Po komonistycznej rewolucji w 1949 qipao zostało zakazane w Chinach, ale w Hongkongu przetrwało i od kilkunastu lat przeżywa ponowne zainteresowanie projektantów.

Oto ewolucja qipao od 1900-1949:

 

ewolucja qipao qipao qipao

Jak widać poniżej, qipao ma zdecydowaną kolorystykę - intensywny czerwony, czarny, fioletowy, granatowy. Wszystkie kolory sa soczyste i dzięki słynnemy chińskiemu jedwabiu, z którego są zrobione, połyskują i podkreślają sylwetkę. Charakteryzuje się stójką (mandarin collar) oraz zapięciami (frog buttons) przytrzymujacymi skośną zakładkę. Może być szyte w wielu wersjach:krókie, długie, z rękawami,bez rękawów, z wycięciem skośnym, pionowym, większym dekoltem lub mniejszym.

Motywami często używanymi są smoki i pawie:

 

smok qipao

 

pawie pióra:
pawie

 

Motywy roslinne:

 

qipao
qipao
W wersji prowokacyjnej:
qitao

Inspiracje:

Kylie Minogue na otwarciu pierwszego H&M w Chinach:

 

kylie minogue chiny qipao

więcej celebrities w qipao

 

Qipao w butiku MayMayKing Soho :

 

maymayking

 

I znowu John Galiano dla Diora (w poprzednim artykule zainspirowany był japońskim kimonem). Kolekcja z roku 1997 pokazana na pokazie China Millenium.

Torebka stylizowana na chińską:

 

galiano

 

Suknia stylizowana na chińską:
galiano

 

 

Źródła:

http://depts.washington.edu/chinaciv/clothing

http://en.wikipedia.org/wiki/Qipao

http://www.fashion-planet.com/

piątek, 20 kwietnia 2007
Kimono japońskie

kimono1

Dla wielu osób kimono to strój dalekowschodni, japoński lub chiński, w sumie każdy wie jaki. Rękaw kimonowy - każdy potrafi go rozróżnić i nazwać. Jednak fascynujące jest dowiedzieć się o różnicach w budowie, konstrukcji i znaczeniu kimon chińskich i japońskich. Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele różnic jest między nimi. Ta notka będzie poświęcona kimonu japońskiemu, a następna kimonu chińskiemu.

Kimono japońskie.

Kimono japońskie ma dekold V, szyte jest bez odcinanych rękawów, stąd pochodza właśnie rękawy kimonowe (swoją drogą popularne w swetrach z lat '80 na przykład)- szerokie i proste, różniące się długością - od bardzo długich, zakrywających dłoń do sięgających nadgarstka.

kimono japońskiekimono japońskie

Przepasane jest pasem obi, który składa się z wielu pasów oraz którego zakładanie jest opisane w określonych zasadach. Tradycyjny pas obi ma 4 m długości oraz 60 cm szerokości. Pasy wspólczesne, noszone na codzień mają jednak tylko 10 - 30 cm szerokości.

pas motylekNiektóre pasy wiązane są z tyłu w kokardę - są to tzw. pasy motylkowe (butterfly obi belt) . Dodatkowymi akcesoriami noszonymi z kimonem są buty japonki, wachlarz oraz parasol, czasami mała torebka.

sandały gata

tatami sandały

 

 

Kolorystyka kimona jest delikatna, stonowana (w odróżnieniu o d kimona chińskiego, które lubi być czerwone, białe lub czarne), pastele - brzoskwinia, fiolet, błękit, zieleń. Kimona kobiet młodych sa w żywszej kolorystyce.

Motywami, w które ozdobione jest kimono są: jaskółki, kwiat wiśni, kwiaty, motywy roślinne, delikatne. Wzory uzależnione są od pory roku np. jesienią sa to chryzantemy i liście klonu, zimą - bambus, śliwka, sosna.

Tradycyjne kimono zrobione jest najczęściej z jedwabiu, ale współcześnie używa się również krepy, brokatu, bawełny i innych włokien.

Inspiracje

Moda na japońszczyznę była już obserwowana w Europie w XIX wieku. Wtedy związana była z jej odkrywaniem. Wowczas również, zaczęto odrózniać Japonię od Chin, które dotąd stanowiły konglomerat zwany Orientem. W XIX wieku kimono pojawiło się w ubiorze domowym, zwłaszcza w kręgach artystycznych, a malarze uwieczniali swoje modelki i żony w kimonach.

 

kimono2
Stylizacja secesyjna sukni na kimono japońskie ok 1900 roku.
kimono3
Jadwiga Lubomirska jako Japonka na balu kostiumowym z 1900.
kimono4
Kimono japońskie i sandały jako strój plażowy. (Motyw na kimono - żurawie)

 

Madonna dla H&M również zainspirowała się prostota japońskiego kimona. Sukienki są również zrobione z jedwabiu.

 

madonna hm kimono

Jeśli chodzo o Haute Couture, to John Galiano dla Diora zaprojektował kolekcję inspirowaną gejszami i japońskim kimonem.

galiano kimono
galiano2
kimono galiano

 

 

Źródła:
Historia mody balowej - Małgorzata Możdżyńska-Nawotka
www.japanesekimono.com
www.aufeminin.com

 

piątek, 13 kwietnia 2007
Moda polityczna i nie tylko - Tomasz Jacyków.

W ostatniem Superexpressie został opublikowany wywiad z tzw. "samozwańczym znawcą mody" lub po prostu znanym stylistą Tomaszem Jacykowem . Wypowiada się on na tematy związane z modą i wizerunkiem polityków (i innych znanych osobistości).

 

tomasz jacyków

 

Najpierw krótko o Tomku - współpracuje z wieloma programami TV (Modna Moda, Co za tydzień?, Kawa czy herbata?, TVN Style, Idol, Miasto Kobiet) oraz z prasą (m.in. Twój Styl, Uroda, Playboy). Zajmował się też stylizacjami przy reklamach telewizyjnych (m.in. takich firm jak Mlekovita, Soraya) i na deskach teatralnych (spektakl Miss HIV).

Donald Tusk

Pan Tusk, według Tomasza, nosił komunijne garniturki i wyglądał jak księgowy. Teraz jednak, "To się zmieniło. Tusk ma momenty, kiedy wygląda jak księgowy i takie, kiedy wygląda dobrze."

 

donald tusk

 

Andrzej Lepper

Został pochwalony, że "Robi kolosalne postępy. Po sweterku i wicherku na czole miał etap bycia hebanową pięknością. Dziś jest najlepiej ubranym politykiem w Polsce. Głowy mu się nie odrąbie, ale jeśli chodzi o zachowanie proporcji, kolorystykę, dobór krawatów (a miał okres szaleństwa), to wszystko zostało wyciszone. "

 

młody lepper

 

Rodzina królewska

O panach Kaczyńskich, Tomasz woli się nie wypowiadać, oprócz tego, że "Jak świat długi i szeroki, nie widziałem głowy państwa czy premiera rządu, który by w sweterku "pomykał" do pracy."...

 

jarosław kaczyński sweterek

 

HGW

Pani Hania ma wielu zwolenników i wrogów, Tomasz wypowiada się o jej stylu przychylnie:

"Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miała wzloty i upadki, ale nauczyła się wiele. Świetnie ostrzyżona teraz. Jest w niej odrobina kobiecości, na tyle, na ile można sobie na tę kobiecość pozwolić na takim stanowisku i na tyle, ile się jej ma."

Joanna Seneszyn

Niewątpliwie jedyna w swoim rodzaju, czy uda się ją slasyfikować? "Od każdej reguły jest wyjątek. Z której strony by na Joannę Senyszyn nie spojrzeć, jest wyjątkiem. Mnie to może razić, ale nie bulwersuje. Bo jest jedyna. Absolutnie egzotyczna."

Renia Beger

Oj ta Renia, jak tu o niej nie wspomnieć, kiedy mówi się o modzie i o polityce? Jej stylu nie da się jednak okreslić wprost, taki jest złożony - "Taką ma urodę, jaką ma, ale... Przecież nie jesteśmy Włochami z prostymi ramionami, szeroką klatką piersiową i wąskimi biodrami, tylko Słowianami. Mamy zwaliste zady, wąskie klatunie piersiowe. Kobiety mają nisko zawieszone, duże piersi, okrągłe twarze. Taka nasza uroda."

Szkoda, że o Danucie Hojarskiej lub Łyżwińskiej nic nie powiedział. 

Kto jest wzorem do naśladowania?

"Wśród aktorów to Małgosia Kożuchowska. Jest wręcz barometrem stylu, zawsze pół sezonu przed sezonem. W dziennikarstwie - Monika Olejnik. Patrzę na nią i myślę, że matriarchat zbliża się wielkimi krokami i jest się czego bać. Mieszanka emocji, kobiecości, elegancji, chropowatego sex-appealu i mocy. Uwielbiam takie kobiety."

 

monika olejnik

 

 
1 , 2