Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

niedziela, 16 września 2007
Skóra

Jak wiedzą wszystkie fashionistki, w tym sezonie jesień/zima królować będzie skóra i wyroby skóropoodbne, najlepiej w formie małej kurteczki, ale zdarzają się też bardziej hardocorwe wersje:

 

skóra

 

Miejski szyk który proponują popularne marki to głównie małe kurteczki:

Promod:

promod

promod

Only:

only

 

only

 

Mango:

mango

 

mango

 

Ale to tak tytułem wstępu. Głównym tematem, który chciałam poruszyć to jak taką skórę się otrzymuje, z czego i tak dalej. Ogólnie dlaczego skóra naturalna jest tak podziwiana, nadaje styl, szyk i pewność siebie? Dlaczego skóra ekologiczna lub syntetyczna nigdy nie będzie w stanie jej zastąpić?

Wstęp

Skóra naturalna jest dostarczana przez krowy, cielęta, świnie, konie, owce, sarny, jelenie, węże, jaszczurki, krokodyle, strusie, łososie i inne zwierzęta.

Budowa skóry naturalnej

1. Lico - warstwa wierzchnia

2. Warstwa właściwa - środkowa

3. Mizdra - pod skórą, resztki tkanki mięsnej

Właściwości

Skóra naturalna lubiana jest głównie dzięki swoim właściwościom takim jak: przepuszczalność pary wodnej, powietrza, wytrzymałość na wyciąganie, rozdarcia, niski współczynnik przewodzenia ciepła - dobra na zimno. Niektóre z tych cech posiada również skóra ekologiczna, która zrobiona jest najczęściej z przemielonych odpadów skór zmieszanych z innymi skórami i włóknami dzięki różnym klejom i żywicom.

Podział i jakość skóry

1. Grzbietowa - krupony

2. Kark

3. Boki, brzuch

4. Łeb, łapy - niskiej jakości

Wyprawa skór naturalnych

Skóra musi przebyć długą drogę zanim zrobi się z niej śliczną kurteczkę. Przez to też, tak dużo one kosztują.

1. Usuwanie mizdry

2. Moczenie w celu rozszerzenia porów

3. Usuwanie owłosienia z powierzchni lica

4. Sortowanie skóry pod względem wielkości i grubości

5. Garbowanie - moczenie skóry w roztworach garbników w celu zwiększenia odporności na gnicie, temperaturę, utratę zdolności do pęcznienia w wodzie.

- garbowanie roślinne - garbniki z roślin drzew, liści.

- garbowanie mineralne - zasadowe sole chromu

- garbowanie tłuszczowe - kwasy tłuszczowe np. tran dorszowy

- garbowanie kombinowane

6. Odwadnienie - wyciskanie skór w prasach obitych filcem lub spiralnymi kanałami

7. Suszenie - ciepłym strumieniem powietrza

8. Struganie - wyrównywanie grubości skóry

9. Barwienie, lakierowanie,

10. Natłuszcanie w celu nadania miękkości i elastyczności

11. Suszenie

12. Międlenie - mechaniczne rozciąganie w celu zwiększenia elastyczności

13. Szlifowanie - w przypadku nubuku od strony lica, w innych przypadkach od strony mizdry

14. Apreturowanie - poprawianie wyglądu lica lub mizdry poprzez farby, lakiery.

15. Dodatkowe operacje które można wykonywać na skórach w celu zmiany ich właściwosci lub wyglądu - nabłyszczanie, szczotkowanie, sprasowanie.

 

Rodzaje skór i ich nazwy handlowe

Licowe - mają wyraźne otwory po usunięciu włosów (widziałam ostatnio takie spódniczki i kurteczki w Reserved)

Zamszowe - z myszkowatą powierzchnią

Nappa - odmiana skór licowych

Welur - imitacja skór zamszowych - strona mizdry imituje stronę lica

Dwoiny - przepołowione grube skóry np. końskie.

 

Czy po przeczytaniu tego tekstu macie ochotę jeszcze nosić skóry naturalne? Czy na prawdę nic innego nie może ich zastąpić? Czy macie już swoje kurteczki jesienne ze skóry? Piszcie w komentarzach.

niedziela, 02 września 2007
Power dressing i lata '80.

Generalnie większość dziewczyn śmieje się i nie może znaleść powodu dlaczego kobiety w latach '80 się tak "oszpecały" i ładowały sobie wielkie poduszki na ramiona tylko po to, aby uzyskać pożądaną linię sylewtki T - duże ramiona, wąski tułów. Przecież to takie męskie!

Ale zanim podejmę się wyjaśnienia dlaczego kobiety chciały tak wyglądać, chciałąbym wyjaśnic, że styl na sylewtkę T to nie był jedyny styl w latach '80 - było ich wiele i przebiegały równolegle do siebie - według jednego źródła były to pierwszy okres, kiedy kobiety mogły na prawdę powiedziec , że mają wybór jeśli chodzi o trendy. Chociaż jak to było u nas w komuniźmie, to nie wiem, ale pewnie inaczej :). Inne style, które kobiety mogły sobie wybrać to New Romantics, styl sportowy , oraz różnego rodzaju sukiengi ze streczu - tuby, mini itd (to dzięki wynalazkowi lajkry).

Może wyda się to dziwne - a może nie - ale ogromną rolę w kreowaniu tego wizerunku miały seriale, a szczególnie niezapomniana Dynastia (1981-1989). Tam kobiety zawsze w skrojonych kostiumach paradowały od rana do wieczora. Szykowny kostium skłądający się z żakietu, spódnicy bądż spodni, natapirowane bądż zlokowane fryzury, czerwone usta - oto wizerunek kobiety sukcesu, jakimi niewątpliwie były Aleksis i Krystel! Nie. wspominając o seksownej i młodej Heather Locklear. W Dynastii możemy również zaobserwować styl New Romantics oraz połączenie Power Dressing z New Romantics: wielkie bufy, falbany, intenstywana czerwień.

 

dynastia crystel
dynastia
collins
alexis i crystel
blake alexis crystel

 

To był już kolejny raz, kiedy telewizja wpłynęła na gusty kobiet i wykreowała nowe trendy. O wcześniejszych (lata 30-50) symptomach tego zjawiska napisłam tu.

Tak jak dziś Magda M dyktowała młodym paniom aby nosic kropki (ja jakoś nie uległam jej namowom, może dlatego, że nie oglądałam nałogowo tego serialu), tak kiedyś (tzn od 1981) Dynastia zawłądneła umysłami kobiet, a szczególnie tych ulegającym modom zza oceanu (dziś też są takie), uważającym te zaoceanowe trendy za lepsze i ciekawsze. Czy wiecie że Dynastia była oglądana przez 250 milionów ludzi? Wyobrażmy sobie teraz ile z tych kobiet naśladowało styl ubierania się Krystel i Aleksis. W Polsce, z tego co pamiętam, był to początek lat '90 kiedy na jedynce puszczali Dynastię, ale i tak, mimo tego opóźnienia, ten serial miał dość duży wpływ na modę. Ostatnio moja mama, z która wtedy ten serial oglądałam, wyrzucała z szafy ubrania właśnie z tego okresu, i większość z nich to były właśnie takie wielkie marynarki lub inne ubrania w stylu litery T :).

OK, czyli już możemy powiedzieć marynarkom T bye bye? Nie! Marynarki wracają, ale już z innymi dodatkami i w innym stylu, wystarczy popatrzeć na Mery Kejt czy tam Aszlej, nie odróżniam ich, ale lubię ich styl:

 

mary katemary kate

 

Dolce & Gabbana jesień/zima 2007/08

 

dolce gabbana

 

 

 

Słownik 2 - Zawody

Witam po przerwie! Wpisy będą się pojawiać co tydzień. Przypominam, że głowną ideą tego bloga jest pomoc młodym ludziom chcącym zaistnieć w jakikolwiek sposób w branży tekstylnej - czy to jako projektanci, konstruktorzy czy w inny sposób. Jak w każdej branży, angielski bardzo się przydaje. Dlatego postanowiłam przysiąść bardziej nad mini-słownikiem + teksty do czytania o branży tekstylnej angielsko-polskim. Have fun!

dressmaker sewer
Apparel workers:

tailor - krawiec męski
dressmaker - krawiec damski
sewer, seamstress (od seam - szew), machinist, needlewoman (rzadko używane) - szwaczka
sample machinist - krawcowa która współpracuje z projektantem - odszywa wzory - pierwsze egzemplarze ubioru stworzonego przez projektanta - ubiór jest poddawany poprawkom i oceniany pod względem estetycznym, praktycznym.

sewing machine operator - szwaczka
cutter - krojczy/krojcza
presser - prasowacz/prasowaczka

Work in apparel production can be physically demanding. Some workers sit for long periods, and others spend many hours on their feet, leaning over tables and operating machinery. Operators must be attentive while running sewing machines, pressers, automated cutters, and the like. A few workers wear protective devices such as gloves. In some instances, new machinery and production techniques have decreased the physical demands upon workers. For example, newer pressing machines are operated by foot pedals or computer controls and do not require much strength to operate them.Apparel manufacturers: szwalnie, czyli nie producenci odzieży, ale działający dla producentów odzieży wykonawcy, może to być np. jakaś szwalnia w Chinach szyjąca dla Reserved.


Apparel merchandiser: producenci, któzy zajmują się projektowaniem i sprzedażą ubrań, zlecający produkcję.
Apparel merchandisers generally design and market clothing, but contract the actual production to manufacturers.

Buying agents: pracownicy działu zakupów - kupują tkaniny, badają ich jakość, przydatność do określonych projektów, negocjują ceny, nadzorują procesy produkcji u producenta.

Buying agents locate, qualify and inspect foreign suppliers/producers of garments, negotiate with suppliers/producers, and often monitor production for quality control and compliance with other standards.

Retailers: sprzedawcy ubrań, pracwnicy działu sprzedaży.Kontaktują się z detalicznymi sprzedawcami, hurtowaniami, przedstawiają swoją ofertę, negocjują ceny, zajmują się nadzorowaniem sprzedaży w sieciach sswoich sklepów, badają co się sprzedaje lepiej a co gorzej itd.
Retailers
are primarily engaged in the distribution, merchandising, and sale of garments to consumers. Apparel retailers include department stores, mass merchandisers, specialty stores, national chains, discount and off-price stores, outlets, and mail-order companies.

pattern makerPattern makers: konstruktorzy szablonów, czyli wzorów odziezy na papierze w skali 1:1, często zajmują się również stopniowaniem (grading)
Patternmakers (of apparel & textiles)
create the “blueprint” or pattern pieces for a particular apparel design. This often involves “grading,” or adjusting the pieces for different sized garments. Grading once was a time-consuming job, but now it is quickly completed with the aid of a computer. Markers determine the best arrangement of pattern pieces to minimize wasted fabric. Traditionally, markers judged the best arrangement of pieces by eye; today, computers quickly help to determine the best layout. A large proportion of pattern makers are self-employed and do freelance work—full time or part time—in addition to holding a salaried job in design or in another occupation.

pattern designerA Technical Designer works closely with designers and manufacturers to figure out the best way to produce a garment to fit a particular market and cost.

Fashion designer - ten od którego wszystko się zaczyna, ale też jest obwiniany jesli np. sprzedaż idzie słabo. Swoje rysunki konsultuje z konstruktorem i technologami, i im zleca stworzenie swojej wizji. Potem nadzoruje ich prace i dokonuje poprawek zgondych z własną wizją.
designer
designer