Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

wtorek, 06 lutego 2007
Lata '20. Część 3. Celebritiess.

polaJak każda ważna epoka, i lata '20 miały swoje "celebrities", ktore naśladowano,o których plotkowano i które były prekursorami nowych trendów i tendencji, trendsetterami, jak dzisiejsza Madonna. Postaram się przedstawić najważniejsze z nich i w skócie napisać o ich wpływie na ówczesną a także dzisiejszą modę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

polaPola Negri - polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Elegancka, uwodzicielska, modnie ubrana. Powłoczyste spojrzenie ciemnych oczu, zmysłowy uśmiech... Czego chcieć więcej. Na podstawie zdjęć widać jak wspaniale potrafiła wpisać się w tamtą epokę wyjmując z niej to co najlepsze dla podkreślenia swojej urody: gruba, satynowa opaska, długi sznur pereł, futrzana etola...

 

 

 

 

 

 

 

 

charles lindbergh
Charles Lindbergh- jeden z amerykańskich pionierów lotnictwa, wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927. Był równiez pionierem archeologii lotniczej ( w czasie przelotu nad Jukatanem zauważył ruiny miasta Majów). Zdobył też jako pierwszy tytuł Człowieka Roku magazynu Time w roku 1927. Stał się bożyszczem nie tyle kobiet co także i mężczyzn - chcąc się do niego upodobnić zaczęli nosic czapki pilotki oraz kurtki pilotki - o wyjątkowym kroju, wykończone futerkiem. Hmmm trzeba przyznać , że facet ma coś w sobie...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
lacosteJean Rene Lacoste - tenisista francuski. Rozegrał łącznie 51 spotkań w Pucharze Davisa. Był uznawany za tytana pracy, dla potrzeb treningowych skonstruował maszynę do wyrzucania piłke pod różnym kątem. Po zakończeniu kariery założył znaną firmę - Lacoste, produkującą początkowo odzież sportową, potem rozszerzyła swój asortyment. Tak, to dzięki niemu mamy dziś słynne koszulki "z krokodylkiem".Warty uwagi jest fakt, że lansowane przez niego koszulki były pierwszymi, które miały nazwę marki "na zewnątrz". Było to pierwsze oznakowanie marką odzieży.
lacoste

poniedziałek, 05 lutego 2007
Lata '20. Część 2. Tendencje.

lata20lata 20lata 20Jak wiemy "zyskując prawo wyborcze, coraz częściej podejmując pracę zawodową a nawet naukową, uprawiając sporty, kobiety dążyły jednocześnie do radykalnej zmiany sposobu ubierania i typu sylwetki, dostosowując je do nowych warunków życia" (Anna Sieradzka - "Żony Modne", 1993).

1. Sylwetka

 

 

Sylwetka kobiet stała się prosta - brak talii, bioder, biustu. Biust maskowano spłaszczającymi biustonoszami i gumowymi paskami. Krój stroju również miał podkreślać prostotę i ukrywać wszystkie okrągłości kobiecego ciała. Linia talii była obniżona. Tkaniny miękkie, lejące się spłaszczały sylwetkę, krój bluzek, sukienek rzadko miały wcięcie w talii. Najpopularniejszą częścią garderoby była garsonka, która swoją nazwę wzięła od la garconne czyli "chłopczyca" - wzięta od tytuły głośnej w tamtym czasie powieści Victora Marrgueritte. Garsonka była prosta, wolna od przeładowania dodatkami. Garsonka to suknia składająca się z dwóch części - luźnej bluzy i wąskiej lub plisowanej spódnicy za kolana.

2. Materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popularnym motywem na tkaninie były wzory geometryczne, duże i wyraźne, chociaż designerzy czerpali równiez z orientu (kimonowe rekawy) i innych kultur (turbany). Po wojennym racjonowaniu materiałów nastąpił czas szaleństw - najdroższe jedwabie, brokaty, futra stanowiły surowce dla nowoczesnych projektów. Projekty nie powielały niczego z przeszłosci, stawiano na przyszłość.

buty3. Nogi

 

 

 

W związku z odsłonięciem łydek każda pani chciała je pokazać w jak najlepszym świetle. Zakładano jedwabne pończochy z wysmuklająca strzałką z boku oraz pantofelki na wysokim obcasie. Panie chciały dodac sobie centymentrów aby wyglądać smukło i szczupło.s

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

df

4. Fryzury

W latach 20 kobiety pozbyły się długich włosów na cześć krótkich i wygodnych fryzurek promowanych przez Coco Chanel oraz naszego rodaka, Antoine ( Antoniego) Cierplikowskiego - zwanego największym fryzjerem wszechczasów, który stworzył kobietę współczesną . Antoni wprowadził krótką fryzurę z grzywką nad czołem - "na chłopczycę", którą wymyślił dla aktorki Evy Lavalliere w 1909 r.
Do takich malutkich fryzurek mogły pasowac tylko malutkie kapelusiki - kapelusze kloszowe lub "kaski". Noszono je nasunięte głeboko na głowę, aby spod małego rondka widoczne były tylko zmysłowe usta.

 


cloche hatTroche teorii:

http://www.fashion-era.com

I zdjęć:

http://www.marquise.de/

http://www.authentichistory.com/


 

 

 

 

niedziela, 04 lutego 2007
Roaring Twenties czyli lata dwudzieste w Ameryce i Nowa Moda

skyscraper

Nowa Moda, czyli nasza moda, która rządzi nami dziś, ma swoje początki w latach '20 (tzw. Roaring Twenties ) w Stanach Zjednoczonych - w Ameryce po pierwszej wojnie światowej. Co takiego stało się tam, że zrewolucjonizowało myślenie kobiet o swoim ubiorze i dało początek nowej, wyzwolonej modzie?


Otóż lata powojenne (a szczególnie pierwsza dekada)to wielka dawka optymizmu - w Polsce był to Julian Tuwim delektujący się energetyzującą podróżą na platformie tramwaju, cieszący się z rzeczy małych i błahych... Społeczeństwo w Polsce i na świecie cieszyło się z zakończenia pierwszej wojny światowej, ludzie myśleli że najgorsze już za nimi. Nastąpił wielki rozwój gospodarki, przemysłu, wielkich miast.Przenieśmy się w tym momencie do Ameryki. Oto pierwsze drapacze chmur, pierwsze kina, radia, samochody dostępne na masową skalę. Przy tym wszystkim prawie brak bezrobocia. Ta sytuacja była rezultatem tego, że wojna nie miała miejsca na terenie Ameryki, co nie przeszkodziło Ameryce skorzystać (i to bardzo) na wojnie - sprzedaż broni oraz produktów rolnych do Europy poprawiła i przyspieszyła rozwój amerykańskiej gospodarki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


prohibicja

Do tego trzeba dodać idealistyczne zapędy ówczesnego amerykańskiego rządu, który za pomocą prohibicji chciał uzdrowić społeczeństwo od alkoholizmu, przemocy oraz biedy. Oczywiście skutek był odwrotny - przemyt, podziemie knajp, dancingów kwitły w najlepsze. Pierwsze gangi przemytnicze, z Alem Capone na czele, pierwsze walki między gangami.

 

 

 

 

 

charlestonI kobiety... wywijające nóżkami w rytm charlston'a kokietki, nastolatki, dojrzałe kobiety, upijające się, tańczące, wyzwolone, w krótszych sukienkach, spódniczkach, garsonkach, kapelusikach.. tak je właśnie widzimy, i takie właśnie były, odrzucone przez starsze, przedwojenne pokolenie, uważane za niemoralne, kobiety walczące o radość własnego życia, o możliwość dokonywania własnych wyborów.

 

 


Co spowodowało w nich taką zmianę? Na pewno była to pierwsza wojna światowa, podczas której wiele kobiet musiało wziąść życie we własne ręce - opuszczone przez mężów, narzeczonych, ktorzy pojechali na front, same musiały zakasać rekawy, iść do pracy (w fabrykach brakowało pracowników, więc często były to męskie zajęcia), zajmować się dziećmi, domem. Nowe zadania, nowe obowiązki wyzwoliły kobiety od stereotypu kury domowej, której jedynym obowiązkiem były dzieci, kuchnia, kościół, ktora musiała ładnie wyglądać i haftować. Kobieta w końcu zapragnęła sama pokierować własnym życiem, bawić się i spędzać czas tak, jak chce, nie chciała wracać po wojnie do "garów", wolała zachować swoją niezależność, chodzić do pracy i zarabiać pieniądze. W 1920 kobiety z Stanach Zjednoczonych zyskały również prawo do głosowania.

Aby prowadzić taki tryb życia, potrzebne były nowe ubrania, bo kto sobie wyobraża chodzenie do pracy w fabryce w strojnych , długich sukniach i ozdobnych kapeluszach? Tak właśnie zaczęła się Nowa Moda.

więcej o życiu w okresie międzywojennym

okres międzywojenny w Polsce

piątek, 02 lutego 2007
Something about Vintage ...
Ostatnio troche czasu spędziłam na Vintage Sewing.Strona oparta jest na materiałach ze starych książkach o szyciu, kontrukscji itd. Stronę można przeszukiwać względem okresów (przed 1900, lata 1910, 1920, 1930, 1940, 1950), względem tego co chcemy uszyć (sukienki, rękawiczki, kapelusze), są również książki o konstrukcji, konserwacji ubrań. Ksiązki są po prostu przepisane na stronę, więc mamy wiedzę w czystej postaci od naszych babek. Aby lepiej poznać zawartość strony, załączam tu mini słowniczek podstawowych pojęć z tłumaczeniem na angielski:
book2sewing
- szycie

sewing course - kurs szycia
vintage - coś starego
pattern design (pattern making) - konstrukcja szablonów, wykroje
pattern grading - stopniowanie szablonów czyli robienie nowych rozmiarów z podanego
tailoring - krawiectwo
glove - rękawiczka
glovemaking - robienie rękawiczek
millinery - robienie kapeluszy
laundry - pranie
dry cleaning - czyszczenie chemiczne (na sucho)
hats
fabric, metarial - materiał
Stitch - ścieg
Seam- szew
Thimble - naparstek
thread - włókno
frock=dress - sukienka

bRówniez w Polsce mamy nasze "vintage sewing", co prawda jeszcze nie w internecie, ale jest dużo ciekawych starych książek, z ktorych można dowiedzieć się jak się szyło dawniej, takich autorek jak: Anna Bojarowa czy Zofia Hanus.

fW polskiej sieci z kolei również można znaleźć klimaty vintage - szczególnie w sklepie internetowym Vintage Shop . Sklep jest stosunkowo nowy, wpisujący się w obecną tendencje przenoszenia handlu do sieci. Wróżę mu pozytywna przyszłość, bo jest dobrze zrobiony oraz ma ciekawą ofertę. Ważne jest rówiez to, że często tę ofertę uaktualniają i oprócz fajnychh rzeczy wypatrzonych w lumpeksach oferuja równiez kolekcje nieznanych, a ciekawych projektantów.wtorek, 30 stycznia 2007
Witam :)

Mam na imię Natalia i w tym roku kończę dwie szkoły - Studium Projektowania i Konfekcjonowania Odzieży w Toruniu (tytuł techinka technologa ze specjalizacją komputerowe wspomaganie procesów produkcji odzieży - systemy Lectra) oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Toruniu (specjalizacja język angielski).

W tym blogu postanowiłam połączyć te dwie moje pasje - tekstylia (w szerokim rozumieniu - materiałoznawstwo odzieżowe, maszynoznawstwo odzieżowe, procesy produkcji odzieży stosowane w produkcji indywidualnej, małych oraz dużych zakładach) oraz język angielski.

Każda notatka będzie swoistym mini słowniczkiem na jakiś temat - np jobs in clothing industry, sewing machines, textiles.

Będą tez notatki na najróżnejsze tematy związane z firmami, projektantami, trendami, szkołami... itd


W przyszłości zamierzam wprowadzić newsletter - aby każdy z moich czytelników mógł dostawać na swoją skrzynkę co tydzień mini-lekcję nowych słówek(oraz ćwiczenie, które będzie powtarzało też wyrażenia juz poznane) jak również specjalistyczny słownik polsko-angielski /angielsko-polski utworzony przeze mnie ze słowek z bloga.

Swój blog kieruję zarówno do profesjonalistów, którzy potrzebują znać specjalistyczne słownictwo dla kontaktów z zagranicznymi kontrahentami jak i amatorów szycia, ktorzy chcieliby dzięki nowym słowom miec możliwośc z korzystania z porad zagranicznym portali o modzie i szyciu.

1 ... 11 , 12 , 13 , 14 , 15