Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

środa, 20 sierpnia 2008
Modnie i etycznie. Zaangażuj się!

Nie wiem jak długo już ta strona działa, ale na pewno jest warta propagowania większego niż strona każdego,nawet największego i najbardziej znanego projektanta.

Strona www.modnieietycznie.pl mówi o tym co naprawdę ważne, a o czym zapominamy tak szybko, jak o tym, że plastikowa butelka wyrzucona do śmieci się nigdy nie rozłoży - że ubrania Made in China/Vietnam/... są szyte często przez dzieci, w ciężkich warunkach, za marne grosze. Słowa nie są w stanie nawet opisać tego cierpienia i wyrzeczeń, które te dzieciaki/dorośli ludzie muszą przejść, aby otrzymać zapłatę (czyli śmieszne pieniądze).

Generalnie chodzi o to, aby swoim świadomym wyborem ubrań nakłaniać firmy odzieżowe do wyboru podwykonawców respektującyh prawa pracownicze.

Na stronie są materiały, teksty o propagowaniu etycznej mody.

Zachęcam również do obejrzenia strony http://www.designersagainsttibetanabuse.com

 

Koniec włókiennictwa na Politechnice Łódzkiej?

Witam wszystkich! Widzę, że mimo 10-miesięcznej przerwy w pisaniu blog ten jest cały czas popularny. Wracam do pisania, realistycznie rzecz ujmując i przewidując, będę pisała raz na 2 tygodnie.

Otóż chciałam napisać dzisiaj o moim doświadczeniu, które niedawno przeszłam, a mianowicie w poniedziałek - byłam w Łodzi i korzystając z okazji poszłam na Politechnikę Łódzką, Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów, w celu złożenia papierów na kierunek Wzornictwo lun Włokiennictwo (oczywiście zaoczne 1 stopnia) - okazało się, że wcale nie wiadomo, czy kierunek ten będzie otworzony z powodu tego, że na Wzornictwo zaoczne nie ma W OGÓLE chętnych (na 60 miejsc) a na Włókiennictwo jest AŻ 3 chętnych (też na 60 wolnych miejsc).

W zeszłym roku również składałam tam papiery i dostałam się na Włókiennictwo, ale z różnych powodów osobistych nie podjęłam tam studiów i zostałam skreślona z listy studentów w grudniu (nie zależało mi na tym, bo już mam dwie szkoły skończone, a to chę robić dla swojej przyjemności w celu pogłębienia wiedzy o tekstyliach). Teraz Pani z dziekanantu powiedziała mi, że szkoda, że w zeszłym roku nie zaczęłam studiów, bo w tym roku nie wiadomo, czy w ogóle otworzą te studia.

Załamka! Biorąc pod uwagę to, że to jedyna szkoła na poziomie tekstylna i kształcąca na INŻYNIERA to niedługo nie będzie miał kto pracować w przemyśle odzieżowym!! Same szwaczki i projektanci!! Ludzie! A dobre szwaczki to też teraz towar deficytowy muszę powiedzieć ..

 

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

 

 

czwartek, 22 listopada 2007
Martwe kurtki
Zbliża się 25 listopada, mało kto kojarzy tą datę z czymkolwiek… A jest to dzień upamiętniający śmierć wielu. Wielu, którzy polegli dla wielkich, wspaniałomyślnych celów, bez których kobiety byłyby wielce nieszczęśliwe, a mężczyźni bardzo niemęscy – dla celów posiadania futra.

Niestety istnieją jeszcze kobiety, a nawet o dziwo mężczyźni, którzy obnoszenie się futrem uważają ja przejaw snobizmu, wielkich pieniędzy oraz luksusu. Ale na szczęście jest ich coraz mniej. Ale pewnie jeszcze nieraz zobaczymy idąc ulicą szyld „Kuśnierz” a za szybą wypchane liski z oczami z paciorków, futra z norek ze zwisającymi ogonkami, długie do ziemi, aż proszące się żeby ubrała je jakaś sędziwa matrona, krótkie kuse kurteczki z króliczków dla panienek bogatych facetów, wielkie czapy czy inne martwą odzież.

Żyjemy w takim nieświadomym społeczeństwie, że tak samo jak ludzie nie myślą, co dalej dzieje się z plastikową reklamówką, tak samo nie myślą, czym kiedyś było futro. A było cierpiącym zwierzęciem, chowanym w klatce, zabitym przez przeprowadzenie dawki prądu pędzącej z odbytu do pyszczka, aby broń boże nie uszkodzić cennego futra.

Dlatego 25 listopada ty też wyraź swój pogląd o futrach i bojkotuj znane firmy sprzedające futra.

Więcej na www.antyfutro.pl

24.11.2007 – demonstracja przeciwko futrom w Warszawie.
 
pies kot
piątek, 05 października 2007
International Young Fashion Entrepreneur of the Year 2008

IYFEY to konkurs zorganizowany przez British Council, mający na celu wyłonienie i motywowanie przyszłego pokolenia liderów rynku mody, pomagając w promocji tego, co najlepsze w twórczości krajowej.

IYFEY, organizowany po raz pierwszy, jest częścią naszego programu International Young Creative Entrepreneur (IYCE) w ramach którego organizowane są konkursy w dziedzinie publikacji, muzyki, designu i filmu. Więcej informacji o tych konkursach:

International Young Publisher of the Year www.britishcouncil.org/arts-literature-iypy-2007.htm oraz www.creativeconomy.org.uk/iypy
International Young Design Entrepreneur of the Year www.britishcouncil.org/arts-aad-design-cross-disciplinary-iydey-2006.htm
International Young Music Entrepreneur of the Year: www.britishcouncil.org/arts-music-iymey-2007.htm oraz www.creativeconomy.org.uk/iymey

W tym roku po raz pierwszy organizowany jest konkurs dla młodych osób działających w sektorze mody International Young Fashion Entrepreneur of the Year 2008

Nagroda główna

Nagroda pieniężna o wartości 7 500 GBP na zrealizowanie projektu we współpracy z British Council, opartego na współpracy pomiędzy krajem zwycięzcy i Wielką Brytanią.

Konkurs przeznaczony jest dla osób do 35. roku życia, związanych zawodowo z następującymi obszarami sektora mody:

  • Projektowanie i produkcja mody, tekstyliów, akcesoriów oraz perfum
  • Promocja mody: pokazy, wystawy, festiwale, wydarzenia
  • Sprzedaż detaliczna: zakup, merchandising
  • Badania rynku, sourcing, zarządzanie łańcuchem zaopatrzeniowym (rynek mody)
  • Marketing, PR, markowanie, dziennikarstwo (rynek mody)
  • Publikacje, komunikacja, strony internetowe (rynek mody)

Terminarz:

24 października 2007 - termin nadsyłania zgłoszeń
26 – 31 października 2007– rozmowy z wybranymi kandydatami w Warszawie
2 listopada 2007- wyłonienie polskiego finalisty
połowa lutego 2008 – wyjazd finalistów z 10 krajów do Wielkiej Brytanii w ramach którego odbędą się warsztaty i wizyty związane z tematem konkursu m.in. udział w London Fashion Week oraz wyłonienie międzynarodowego zwycięzcy IYFEY.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy.

niedziela, 16 września 2007
Skóra

Jak wiedzą wszystkie fashionistki, w tym sezonie jesień/zima królować będzie skóra i wyroby skóropoodbne, najlepiej w formie małej kurteczki, ale zdarzają się też bardziej hardocorwe wersje:

 

skóra

 

Miejski szyk który proponują popularne marki to głównie małe kurteczki:

Promod:

promod

promod

Only:

only

 

only

 

Mango:

mango

 

mango

 

Ale to tak tytułem wstępu. Głównym tematem, który chciałam poruszyć to jak taką skórę się otrzymuje, z czego i tak dalej. Ogólnie dlaczego skóra naturalna jest tak podziwiana, nadaje styl, szyk i pewność siebie? Dlaczego skóra ekologiczna lub syntetyczna nigdy nie będzie w stanie jej zastąpić?

Wstęp

Skóra naturalna jest dostarczana przez krowy, cielęta, świnie, konie, owce, sarny, jelenie, węże, jaszczurki, krokodyle, strusie, łososie i inne zwierzęta.

Budowa skóry naturalnej

1. Lico - warstwa wierzchnia

2. Warstwa właściwa - środkowa

3. Mizdra - pod skórą, resztki tkanki mięsnej

Właściwości

Skóra naturalna lubiana jest głównie dzięki swoim właściwościom takim jak: przepuszczalność pary wodnej, powietrza, wytrzymałość na wyciąganie, rozdarcia, niski współczynnik przewodzenia ciepła - dobra na zimno. Niektóre z tych cech posiada również skóra ekologiczna, która zrobiona jest najczęściej z przemielonych odpadów skór zmieszanych z innymi skórami i włóknami dzięki różnym klejom i żywicom.

Podział i jakość skóry

1. Grzbietowa - krupony

2. Kark

3. Boki, brzuch

4. Łeb, łapy - niskiej jakości

Wyprawa skór naturalnych

Skóra musi przebyć długą drogę zanim zrobi się z niej śliczną kurteczkę. Przez to też, tak dużo one kosztują.

1. Usuwanie mizdry

2. Moczenie w celu rozszerzenia porów

3. Usuwanie owłosienia z powierzchni lica

4. Sortowanie skóry pod względem wielkości i grubości

5. Garbowanie - moczenie skóry w roztworach garbników w celu zwiększenia odporności na gnicie, temperaturę, utratę zdolności do pęcznienia w wodzie.

- garbowanie roślinne - garbniki z roślin drzew, liści.

- garbowanie mineralne - zasadowe sole chromu

- garbowanie tłuszczowe - kwasy tłuszczowe np. tran dorszowy

- garbowanie kombinowane

6. Odwadnienie - wyciskanie skór w prasach obitych filcem lub spiralnymi kanałami

7. Suszenie - ciepłym strumieniem powietrza

8. Struganie - wyrównywanie grubości skóry

9. Barwienie, lakierowanie,

10. Natłuszcanie w celu nadania miękkości i elastyczności

11. Suszenie

12. Międlenie - mechaniczne rozciąganie w celu zwiększenia elastyczności

13. Szlifowanie - w przypadku nubuku od strony lica, w innych przypadkach od strony mizdry

14. Apreturowanie - poprawianie wyglądu lica lub mizdry poprzez farby, lakiery.

15. Dodatkowe operacje które można wykonywać na skórach w celu zmiany ich właściwosci lub wyglądu - nabłyszczanie, szczotkowanie, sprasowanie.

 

Rodzaje skór i ich nazwy handlowe

Licowe - mają wyraźne otwory po usunięciu włosów (widziałam ostatnio takie spódniczki i kurteczki w Reserved)

Zamszowe - z myszkowatą powierzchnią

Nappa - odmiana skór licowych

Welur - imitacja skór zamszowych - strona mizdry imituje stronę lica

Dwoiny - przepołowione grube skóry np. końskie.

 

Czy po przeczytaniu tego tekstu macie ochotę jeszcze nosić skóry naturalne? Czy na prawdę nic innego nie może ich zastąpić? Czy macie już swoje kurteczki jesienne ze skóry? Piszcie w komentarzach.

niedziela, 02 września 2007
Power dressing i lata '80.

Generalnie większość dziewczyn śmieje się i nie może znaleść powodu dlaczego kobiety w latach '80 się tak "oszpecały" i ładowały sobie wielkie poduszki na ramiona tylko po to, aby uzyskać pożądaną linię sylewtki T - duże ramiona, wąski tułów. Przecież to takie męskie!

Ale zanim podejmę się wyjaśnienia dlaczego kobiety chciały tak wyglądać, chciałąbym wyjaśnic, że styl na sylewtkę T to nie był jedyny styl w latach '80 - było ich wiele i przebiegały równolegle do siebie - według jednego źródła były to pierwszy okres, kiedy kobiety mogły na prawdę powiedziec , że mają wybór jeśli chodzi o trendy. Chociaż jak to było u nas w komuniźmie, to nie wiem, ale pewnie inaczej :). Inne style, które kobiety mogły sobie wybrać to New Romantics, styl sportowy , oraz różnego rodzaju sukiengi ze streczu - tuby, mini itd (to dzięki wynalazkowi lajkry).

Może wyda się to dziwne - a może nie - ale ogromną rolę w kreowaniu tego wizerunku miały seriale, a szczególnie niezapomniana Dynastia (1981-1989). Tam kobiety zawsze w skrojonych kostiumach paradowały od rana do wieczora. Szykowny kostium skłądający się z żakietu, spódnicy bądż spodni, natapirowane bądż zlokowane fryzury, czerwone usta - oto wizerunek kobiety sukcesu, jakimi niewątpliwie były Aleksis i Krystel! Nie. wspominając o seksownej i młodej Heather Locklear. W Dynastii możemy również zaobserwować styl New Romantics oraz połączenie Power Dressing z New Romantics: wielkie bufy, falbany, intenstywana czerwień.

 

dynastia crystel
dynastia
collins
alexis i crystel
blake alexis crystel

 

To był już kolejny raz, kiedy telewizja wpłynęła na gusty kobiet i wykreowała nowe trendy. O wcześniejszych (lata 30-50) symptomach tego zjawiska napisłam tu.

Tak jak dziś Magda M dyktowała młodym paniom aby nosic kropki (ja jakoś nie uległam jej namowom, może dlatego, że nie oglądałam nałogowo tego serialu), tak kiedyś (tzn od 1981) Dynastia zawłądneła umysłami kobiet, a szczególnie tych ulegającym modom zza oceanu (dziś też są takie), uważającym te zaoceanowe trendy za lepsze i ciekawsze. Czy wiecie że Dynastia była oglądana przez 250 milionów ludzi? Wyobrażmy sobie teraz ile z tych kobiet naśladowało styl ubierania się Krystel i Aleksis. W Polsce, z tego co pamiętam, był to początek lat '90 kiedy na jedynce puszczali Dynastię, ale i tak, mimo tego opóźnienia, ten serial miał dość duży wpływ na modę. Ostatnio moja mama, z która wtedy ten serial oglądałam, wyrzucała z szafy ubrania właśnie z tego okresu, i większość z nich to były właśnie takie wielkie marynarki lub inne ubrania w stylu litery T :).

OK, czyli już możemy powiedzieć marynarkom T bye bye? Nie! Marynarki wracają, ale już z innymi dodatkami i w innym stylu, wystarczy popatrzeć na Mery Kejt czy tam Aszlej, nie odróżniam ich, ale lubię ich styl:

 

mary katemary kate

 

Dolce & Gabbana jesień/zima 2007/08

 

dolce gabbana

 

 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15