Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne

subskrypcja textylny.blox.pl

Twój email

dodaj usuń

niedziela, 16 września 2007
Skóra

Jak wiedzą wszystkie fashionistki, w tym sezonie jesień/zima królować będzie skóra i wyroby skóropoodbne, najlepiej w formie małej kurteczki, ale zdarzają się też bardziej hardocorwe wersje:

 

skóra

 

Miejski szyk który proponują popularne marki to głównie małe kurteczki:

Promod:

promod

promod

Only:

only

 

only

 

Mango:

mango

 

mango

 

Ale to tak tytułem wstępu. Głównym tematem, który chciałam poruszyć to jak taką skórę się otrzymuje, z czego i tak dalej. Ogólnie dlaczego skóra naturalna jest tak podziwiana, nadaje styl, szyk i pewność siebie? Dlaczego skóra ekologiczna lub syntetyczna nigdy nie będzie w stanie jej zastąpić?

Wstęp

Skóra naturalna jest dostarczana przez krowy, cielęta, świnie, konie, owce, sarny, jelenie, węże, jaszczurki, krokodyle, strusie, łososie i inne zwierzęta.

Budowa skóry naturalnej

1. Lico - warstwa wierzchnia

2. Warstwa właściwa - środkowa

3. Mizdra - pod skórą, resztki tkanki mięsnej

Właściwości

Skóra naturalna lubiana jest głównie dzięki swoim właściwościom takim jak: przepuszczalność pary wodnej, powietrza, wytrzymałość na wyciąganie, rozdarcia, niski współczynnik przewodzenia ciepła - dobra na zimno. Niektóre z tych cech posiada również skóra ekologiczna, która zrobiona jest najczęściej z przemielonych odpadów skór zmieszanych z innymi skórami i włóknami dzięki różnym klejom i żywicom.

Podział i jakość skóry

1. Grzbietowa - krupony

2. Kark

3. Boki, brzuch

4. Łeb, łapy - niskiej jakości

Wyprawa skór naturalnych

Skóra musi przebyć długą drogę zanim zrobi się z niej śliczną kurteczkę. Przez to też, tak dużo one kosztują.

1. Usuwanie mizdry

2. Moczenie w celu rozszerzenia porów

3. Usuwanie owłosienia z powierzchni lica

4. Sortowanie skóry pod względem wielkości i grubości

5. Garbowanie - moczenie skóry w roztworach garbników w celu zwiększenia odporności na gnicie, temperaturę, utratę zdolności do pęcznienia w wodzie.

- garbowanie roślinne - garbniki z roślin drzew, liści.

- garbowanie mineralne - zasadowe sole chromu

- garbowanie tłuszczowe - kwasy tłuszczowe np. tran dorszowy

- garbowanie kombinowane

6. Odwadnienie - wyciskanie skór w prasach obitych filcem lub spiralnymi kanałami

7. Suszenie - ciepłym strumieniem powietrza

8. Struganie - wyrównywanie grubości skóry

9. Barwienie, lakierowanie,

10. Natłuszcanie w celu nadania miękkości i elastyczności

11. Suszenie

12. Międlenie - mechaniczne rozciąganie w celu zwiększenia elastyczności

13. Szlifowanie - w przypadku nubuku od strony lica, w innych przypadkach od strony mizdry

14. Apreturowanie - poprawianie wyglądu lica lub mizdry poprzez farby, lakiery.

15. Dodatkowe operacje które można wykonywać na skórach w celu zmiany ich właściwosci lub wyglądu - nabłyszczanie, szczotkowanie, sprasowanie.

 

Rodzaje skór i ich nazwy handlowe

Licowe - mają wyraźne otwory po usunięciu włosów (widziałam ostatnio takie spódniczki i kurteczki w Reserved)

Zamszowe - z myszkowatą powierzchnią

Nappa - odmiana skór licowych

Welur - imitacja skór zamszowych - strona mizdry imituje stronę lica

Dwoiny - przepołowione grube skóry np. końskie.

 

Czy po przeczytaniu tego tekstu macie ochotę jeszcze nosić skóry naturalne? Czy na prawdę nic innego nie może ich zastąpić? Czy macie już swoje kurteczki jesienne ze skóry? Piszcie w komentarzach.

wtorek, 10 lipca 2007
Miasto Ulica Moda Blog

Ameryki nie odkryję, kiedy napiszę, że blogi o modzie z ulicy, czyli streetfashion blogs, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Niektóre czytane są z ciekawości, niektóre mają już swoich wiernych czytelników. Uliczna moda polska, jest niestety ograniczona polską kulturą i mentalnością – nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem wielokulturowym, odważnym w dobieraniu kolorów, fasonów, które są „niemodne”, nie na czasie. Często polskie blogi wypełnione są zdjęciami dziewczyn w balerinkach, rurkach, z dużymi torbami…hmm

 

Dlatego spodobał mi się blog http://www.cheapdolls.blogspot.com/ - Over Clad, Scantily Paid (Dużo założone, mało zapłacone, w wolnym tłumaczeniu) o modzie z Nowego Jorku. Prezentuje ciekawą uliczną modę, inną, odważną, wielokulturową, przesiąkniętą nowojorskim kosmopolityzmem, mentalną wolnością… Warto zobaczyć!!

  

 

Innym wartym zobaczenia, choć młodym blogiem o modzie jest http://www.polishstreetfashion.blogspot.com/ - autorka pisze po angielsku i robi ciekawe zdjęcia ciekawym osobom, akcja dzieje się najprawdopodobniej w Krakowie (to tez wiele tłumaczy).

 

 

 

Inne blogi o modzie:

 Warszawa http://ulicewarszawy.blox.pl/html

 Łódź http://lodzfashion.blox.pl/html

 Kraków http://streetfashionincracow.blogspot.com/  

 

sobota, 16 czerwca 2007
Śmierć w bikini

Po dośc długiej przerwie chciałam napisac artykuł o bikini, ale zostałam uprzedzona przez Mastro, która napisała artykuł o bikini dla moda.gazeta.pl. Cóż, zostało mi podzielić się pozostałym materiałem o bikini.

O bikini zespół Republika napisał piosenkę "Śmierć w bikini", w której śpiewa:
"W bikini jesteś, więc ubrana ...", oczywiście w ten sposób autor chyba próbuje sam siebie przekonać, że kobieta w bikini wcale nie jest rozebrana.
Ale jeśli jest ubrana, to jest to jednen z bardziej kontrowersyjnych ubiorów. Dlaczego? Dlatego, że mimo iż nie jest to ani ubiór sceniczny, ani erotyczny, ani nie jest to bielizna, to więcej odkrywa niż zakrywa.

Ale odkrywanie to miało równiez swoją historię. W tym artykule chciałabym się skupić na minimalizacji bikini, która powstawała stopniowo, krok po kroku.

1. Bikini nie od razy zaakceptowano. W Stanach dopiero w latach 60 można było bez obaw wyjść w bikini na plażę. Taki negliż budził wiadome obyczajowe kontrowersje. Oczywiście największymi przeciwnikami bikini byli ludzie, którzy nie mieli się czym pochwalić jeśli chodzi o ciało ;). Bikini to ewidentna pochwała młodości, witalności i pięknego, wysportowanego ciała. Bikini nic nie podnosi, nic nie koryguje i nic nie ukrywa. Tak na prawdę, dużo odkrywa. Z drugiej strony, dzięki bikini można opalić większość ciała.

Koniec końców kobiety mogły jednak wychodzić na plażę w bikini. Jeśli chodzi o modę, na nic się zdają wszelkie próby zahamowania procesów "odkrywczych". One wręcz nakręcają większy popyt.

 

bikini
kylie bikini


2. W latach 80 ku uciesze mężczyzn, a może nawet z ich inicjatywy, wprowadzono nowy, innowacyjny krój w bikini - Stringi! Kobiety nie musiały się już wstydzić białych pośladków. Mogły je opalać, nimi potrząsać i się nimi wręcz chwalić, jeśli były ku temu powody. Ten trend ma dużo wspólnego z trendem na sportową , smukłą sylwetkę w latach 80-90, która też w pewnej chwili spowodowała falę anoreksji u młodych dziewczyn. Dużo wtedy odkrywano plus podkreślano szczupłość i smukłość. Stringi były używane też w ten sposób, że ubierano je na getry do aerobiku.

 

 

stringi
Justyna Steczkowska:
justyna steczkowska

 

3. Po pewnym czasie kobiety znowu nabrały chęci na większą goliznę i kuszenie. Stringi im juz nie wystarczały. Oto era micro-stringów i tzw micro-bikini, nazywanych również brazilian bikini. Patrząc na te "ubiory" ciężko dostrzec w nich jakąś praktyczność - ani w tym popływać się nie da, a od opalania i tak będą białe ślady.

Jednak mikro bikini ma już swoich licznych wielbicieli. W Polsce rzadko widać kobiety w nie ubrane na plażach. Jednak żywiołowa dyskusja na Forum Moda jest dowodem na to, że są i tu jego zwolenniczki.

 

mikro bikini
bikini
bikini

Komentarz Użytkowniczki Forum:

Nie chcę wartościować, jak kto chce, niech se nosi... ale moim osobistym
zdaniem żeby takie coś nosić, to doprawdy trzeba wstydu nie mieć.
Niemniej jest to dość śmieszne. Kombinują, kombinują, wymyślają maksymalnie
skąpe bikini... i skutek jest taki, że między takim strojem a nagością różnica
jest niemal żadna, bo to prawie niczego nie zasłania.
Różnica jest co najwyżej taka, że nagość nie musi być erotyczna, może oznaczać
pragnienie więzi z naturą... natomiast takie bikini daje jednoznaczny sygnał
treści mniej więcej takiej: "nie mam żadnych zahamowań, reprezentuję tę jedynie
słuszną postawę nowoczesnej kobiety".

 

Ale mikrobikini, to jeszcze nie jest szczyt szczytów. Szczytem jest V-bikini, do którego komentarza mi wręcz zabrakło.

 

V bikini
V bikini

 4. Na koniec polecam obejrzenie kawałka Republiki "Śmierć w bikini" w interpretacji Andrzeja Kozłowskiego. Bardzo interesujące.

 

Ale chyba njfajniejszą cechą bikini jest to, że można je szybko ściagnąć!!
bikini
poniedziałek, 07 maja 2007
Stany Podwyższone.

Zawsze na zajęciach szycia, moja nauczycielka, krawcowa starej daty, dokładna i cierpliwa, bardzo buntowała się kiedy dziewczyny chciały szyć sobie biodrówki - czy to spódnice czy spodnie. Mowiła, że biodrówki nie tyle co odkrywają nerki, co niszczą talię i powodują odkładanie się tłuszczu w złych miejscach. Może to na początki brzmieć śmiesznie, ale podpisuję się pod tym dwiema rękami od czasu, kiedy nosiłam spódniczkę w pasie. Rzeczywiście , talia sama się zarysowuje, bo tłuszcz się tam nie może fizycznie odkładać. Oczywiście, te teorie nie dotyczą kobiet z figurami modelek, bo u nich nie ma się co odkładać. Ale trzeba przyznać, że łdnie "opatulają" regiony biodrowo-taliowe, czym przyczyniają się do kobiecego wyglądu sylwetki. Suma sumarum, wielkie Alleluja na cześć powrotu spodni z podwyższonym stanem! Niech nam żyją na wybiegach i ulicach jak najdłużej!

Kate Moss:

 

kate moss dżinsy podwyższony stan
Fergie:
fergie dżinsy
Geri:
geri dżinsy
Misha Barton:
misha dżinsy
Dżiny z denimology.co.uk - z artykułu o tym, że dżiny z podwyższoną talią are back!
denimology jeasn
denimology jeans
A więc przygotowujcie się dziewczyny na obowiązkowe zakrywanie pepuszków i celebrowanie krągłości biodrowych!
"High-waisted jeans aren't just for moms anymore. They are officially back in fashion! "
(http://www.etonline.com/fashion/news)

 

niedziela, 08 kwietnia 2007
Emo - yeah! Let's be punk now!

Od jakiegoś czasu na ulicach wśród licealistów i gimnazjalistów króluje moda na bycie "alternatywnym", czyli "innym". Wyróżnianie się i chęć zaimponowania swoim równieśnikom strojem to niewątpliwie część psychiki młodych ludzi, tak było zawsze, jest i będzie.

Ale obecnie bycie innym jest na topie. Młode dziewczęta słuchają alternatywnej muzyki, robią sobie dredy, ubierają się na czarno, noszą paski z ćwiekami, i plują na wszystko! Mają wszystko gdzieś, są niegrzeczne, chcą popełniać samobójstwo, są niezrozumiane!!

Oczywiście wrzucam tu wszystko do jednego worka i solidnie nim potrząsam, ale to wszystko tak mniej więcej wygląda z daleka, a może z i z bliska, bo często dziewczyny (i chłopcy) sami nie wiedzą za kogo chcą uchodzić - za punka, skejta a może za rastafarianina?

Niestety nie ma już jasnych granic pomiędzy tymi subkulturami; kiedy wchodzimy do liceum, można się wszystkiego spodziewać, a osób ubranych "normalnie" ze świecą szukać. Oczywiście każdy z nich myśli, że jest indywidualistą i właśnie to chce swoim strojem przekazać innym, ale niestety z daleka już widać, że bliżej mu do klona.

Jeśli się człowiek bliżej przypatrzy można ich rozdzielić - na dzieciaki emo i neopunki. Według mnie emo są bardziej jakby następną generacją fanów Nirvany, a neopunki są jeszcze gorszym gatunkiem - poprostu wyrażają swoj młodzieńczy bunt ubiorem, bo tak najłatwiej, ale nie robią przy tym nic innego "punkowego", poza tym są ich takie rzesze, że ciężko ich uznać za alternatywnych.

Emo - ta moda króluje wśród młodych ludzi już od ok 3 lat Stanach. Została nieźle obśmiana przez "starszyznę". Wystarczy zobaczyć ile definicji na EMO podaje nam urbandictionary.com

A oto fajniejsze z nich:

1. Genre of softcore punk music that integrates unenthusiastic melodramatic 17 year olds who dont smile, high pitched overwrought lyrics and inaudible guitar rifts with tight wool sweaters, tighter jeans, itchy scarfs (even in the summer), ripped chucks with favorite bands signature, black square rimmed glasses, and ebony greasy unwashed hair that is required to cover at least 3/5 ths of the face at an angle.

::sniff sniff:: "The Demise of the Siberian Traintracks of Our Rusty Forgotten Unblemished Love" sounds like it would make a great emo band name. ::cry::


2. Like a Goth, only much less dark and much more Harry Potter.

My life sucks, I want to cry.

3. A group of white, mostly middle-class well-off kids who find imperfections in there life and create a ridiculous, depressing melodrama around each one. They often take anti-depressants, even though the majority don't need them. They need to wake up and deal with life like everyone else instead of wallowing in their imaginary quagmire of torment.

Neopunk (pseudopunk).

Po czym poznać polskiego neopunka-whatever? Motywem często używanym przez alternatywne dzieciaki (w nadmiarze) są:

  1. czaszki, czaszki, czaszki
  2. paski, szachownica, kropki (polka dots), szkocka krata
  3. ćwieki, obroże, paski na rękę, łańcuchy
  4. motywy : gwiazdy, wiśnie, kostki do gry, bile do gry w bilard z numerem 8, motywy tatuażowe - jaskółki
  5. dredy, opaski, czapy z daszkiem i bez
  6. kolory - czarny, szary różowy, ...
  7. wiele innych gadżetów używanych przez lata przez punków jako wyróżnienie tej subkultury, a teraz stających się bardzo trendy i na topie
  8. ZNACZKI czyli piny
  9. rurki
  10. slip-ony lub tramkowe baleriny tudzież trampki conversy - wszystko dozwolone
Na urbandictionary.com nazwani zostali fashion punks a to ich definicja:

fashion punks -

also known as fucktards, fashion punks are individuals that exploit the subculture known as the punk movement in the name of fashion, thereby desecrating all that the punks stand for. these guys dress like punks, but in truth they just think that looking like one will get them laid

fashion punk: wow you hear the latest blink 182 cd? and look at this shit i bought at hot topic
real punk: fuck. just fuck


Jest popyt? Musi być i podaż. Zachodni rynek zalała już dawno fala alternatywnych sklepików, Polska nie może być gorsza! Zobaczmy kto zaopatruje polskie "alternatywne" dzieciaki (i nie tylko):

Toxic Candy - tshirty, bluzy, piny, torby . .

toxic candy tshirt
torba toxic candy
torba toxiccandy

LukAtMe - tshirty, bluzy, torby, piny. . BIELIZNA! (fajna)

czapka luatme
torba lukatme
longsleeve lukatme
lukatme stanik kostium kąpielowy bile

PogoSkate - poważny sklep dla skejtów z częścią dla dziewczyn - czaszki, gwiazdy, i niegrzeczna nazwa! To jest to!

pogo tshirt
pogo piny

Pewnie zaraz dostanie mi się, że wszystko łączę, mieszam," nie znam się" piszę chaotycznie itd... ale prawda jest taka, że dzieciaki teraz łączą wszystko co jest fajne i co, jak byli mali, podobało im się, ale nie byli jeszcze tak duzi, aby to zrobić (dredy, ćwieki itd) i im mama nie pozwalała!

Po drugie, to, że napisałam ten artykuł wcale nie znaczy że nic mi się z tej "mody" nie podoba - nosze bluzy Pogo, bo są po prostu fajne, wygodne i dobrej jakości! Trudno nazwać tą modę byciem innym, jeśli ubiera się tak większość dzieciaków (oj sory - młodzieży), ale mam nadzieje,że przyjdzie taki dzień, kiedy znów punki i wszystkie inne subkultury będą miały swoją modę tylko i wyłącznie dla siebie, w końcu PUNK'S NOT DEAD!

I tak wiem, że się oszukuję, te czasy juz dawno minęły!

sobota, 31 marca 2007
20 lat temu - Madonna i Jane Fonda.

O latach 80 powiedziano już dużo, pierwsze ponowne zafascynowanie tymi jakże kiczowatymi latami już mineło, ale ciągle się będzie odradzać, podejrzewam w najbliższych 3-ech sezonach. Postanowiłam sprawdzić jak ubierała się ikona popkultury i trendsetterka Madonna w tamtych czasach - czy była równie kiczowata czy jednak już wtedy miała swój niepowtarzalny styl?

Co robiła Madonna w latach 80?

Madonna miała wtedy swojego pierwszego męża, Seana Penna. Obydwoje pomimo swojego niskiego wzrostu (;)) są ładni, zgrabni, popularni i utalentowani, wręcz idealnie dopasowani do siebie, zresztą sami spójrzcie - nie uważacie że tworzyli razem świetną parę?

 

madonna sean penn
madonna sean penn
madonna sean penn

 

Elementy charakterystyczne dla lat 80 to oczywiście: truckerka Seana, trwała Madonny, skóra Madonny, wąskie spodnie Madony lub wielkie pumpy. Lata 80 to w mainstreamie były workowate ciuchy - wielkie marynary, swetry. Charakterystyczna dla lat 80 była sylwetka w kształcie litery T - wielkie ramiona, najlepiej nadmuchane poduszkami, i zwężająca się do dołu - wąska spódnica lub spodnie. Widać lekki wpływ tego na drugim zdjęciu (Madonna), jednak muszę stwierdzić, że wygląda ona uroczo i kobieco, a nie - jak większość kobiet - nieproporcjonalnie i męsko.

Oczywiście lata 80 to era getrów, legginsów, a spowodowane to było popularyzacją joggingu i aerobiku - zdrowego trybu życia i szczupłej sylwetki. W latach 80 po raz pierwszy zaczęto również nosić getry, odzież oraz obuwie sportowe na codzień nie tylko podczas uprawiania sportu. Największą gwiazdą aerobiku była Jane Fonda.

A to Jane Fonda dziś w reklamie kosmetyków. Wygląda świetnie, ale myślę, że ten wygląd to nie tylko zasługa aerobiku... 

   jane fonda

Dziewczęta często przesadzały z aerobikiem i chcąc pięknie wyglądać doprowadzały się do anoreksji. Były to pierwsze tak duże żniwa anoreksji na świecie spowodowane narzucającymi trendy mediami.

 

legginsy

 

 

Madonna w 1984 nagrała swój wielki przebój - "Like a Virgin". Podczas jazdy po kanale weneckim jest ubrana właśnie w nieśmiertelne legginsy - lajkry, tunikę przewiązaną paskiem, oraz obwieszona jest całą masą biżuterii - sami sprawdzcie czy to kicz?

 

 

 

A to już"Like a Virgin" Madonny w wersji 20 lat później - na koncercie promującym albym "Confessions on the Dancefloor" Uczta dla oczu.

 

 

 

 
1 , 2