Archiwum
Ostatnie wpisy
Zakładki:
01. Moda/Trendy/Tendencje - Polska i Zagranica
02. Portale branży odzieżowej - Polska
03. Portale branży odzieżowej - Zagranica
04. Szkoły - Polska
05. Szkoły - Zagranica
06. Sklepy i Firmy
07. Materiałoznawstwo/ Włókiennictwo
08. Historia Ubioru
09. Projektanci
10. Szycie
11. Blogi
12. Różne
![]() |
środa, 11 lutego 2009
Modyfikowanie własności fizycznych we włóknach syntetycznych
Modyfikacja fizyczna włókien - zmiana fizycznej mikrostruktury - budowy cząsteczkowej, bez zmian w budowie chemicznej. Polega na wywołaniu zamierzonych zmian w celu polepszenia własności mechanicznych włókna, szczególnie własności reologicznych, wytrzymałościowych, zdolność do kontrakcji termicznej, sorpcji, gęstość, charakterystyka tarciowa, właściwości dielektryczne, przewodnictwo elektryczne, higroskopijność, chwyt, połysk itd. Może zachodzić podczas wytwarzania, przerobu lub obróbki uszlachetniającej.
Własności powierzchniowe włókien
W budowie powierzchniowej włókien rozróżniamy wielkości mikroskopowe i submikroskopowe. Charakterystyka fizyczna - ukształtowanie i trwałość powierzchni włókna, wynikające z tego interakcje z otoczeniem. Charakterystyka fizykochemiczna powierzchni - zdolność do reagowania chemicznego z otoczeniem. Wskaźnikiem ilościowym charakterystyki fizykochemicznej warstwy powierzchniowej włókna jest potencjał elektrokinetyczny - różnica w potencjałach elektrycznych na zewnątrz i w środku włókna. Mikrotopografia powierzchni - ukształtowanie powierzchni w wielkościach mikroskopowych. Rzeczywiste pole styczności. Odkształcalność powierzchniowa - zależy od własności reologicznych włókna.
Własności termiczne włókien
Ma znaczenie szczególnie w użytkowaniu i konserwacji wyrobów - pranie prasowanie itd.
Termostabilnosc włókna - zdolność włókna do zachowania niezmienionej budowy chemicznej podczas ogrzewania. Wskaźniki - temp rozpadu, temp rozpadu połowicznego.
Własności elektrostatyczne włókien
Najmniej elektryzują się włókna naturalne roślinne, bardziej włókna zwierzęce jak wełna lub jedwab, a najbardziej włókna syntetyczne. Elektryzowanie się jest cechą ujemną, ponieważ powoduje zaburzenia w procesie przerobu włókien, obniżenie wartości użytkowej wyrobów, ujemne oddziaływanie na organizm człowieka. Im większa prędkość elementów roboczych maszyn tym większe elektryzowanie się włókien. Nagromadzenie ładunków jest wynikiem zdolność do powstawania ładunków i słaba zdolność do ich odprowadzania. Ładunki elektryczne powstają w wyniku styczności spoczynkowej z ciałem obcym. Zanikanie ładunków może odbywać się przez rozpraszanie do otaczającego ośrodka (powietrza) lub w wyniku przewodzenia ładunków przez ciała pośredniczące do ziemi (zależy od przewodnictwa elektrycznego włókna). Zdolność do trwałego naładowania włókna jest uwarunkowana budową chemiczną i nadcząsteczkową tworzywa włókna oraz parametrami otaczającego ośrodka (powietrza). Budowa chemiczna - występowanie w polimerze licznych i silnych grup polarnych tzn. o wysokiej wartości momentu dipolowego. Budowa nadcząsteczkowa - krystaliczność włókna - z jej wzrostem rośnie zdolność do generowania ładunków. Powietrze - wilgotność, stopień zjonizowania powietrza, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza. Przeciwdziałać elektryzowaniu się włókien możemy poprzez modyfikowanie cząsteczkowej i nadcząsteczkowej włókna, zmianę stanu fizycznego produktu, zmianę stanu fizycznego ośrodka, nanoszenie preparacji na produkt. Własności higroskopijne włókien
Właściwości higroskopijne - sorpcja wody (zdolność do przyłączania cząsteczki wody)/desorpcja (oddawanie cząsteczki wody). Włókna dzielimy na hydrofilowe i hydrofobowe. Potencjalna zdolność włókien do sorpcji wody zależy od budowy cząsteczkowej (grupy końcowe), nadcząsteczkowej (stopień krystaliczności, orientacja wewnętrzna i usieciowanie polimeru)i makrostruktury włókna.
Własności wytrzymałościowe włókien, charakterystyka ilościowa – wskaźniki
Wytrzymałość mechaniczna włókna zależy od: prędkości narastania wielkości działającej siły, rodzaju działającej siły, sposobu działania siły zewnętrznej. W zależności od prędkości narastania siły obciążającej można mówić o wytrzymałości statycznej (prędkość powolna) i wytrzymałości dynamicznej (prędkość szybka). W zależności od rodzaju działającej siły można mówić o wytrzymałości na rozciąganie, zginanie, skręcanie, ściskanie. Można podzielić wytrzymałości również na monocykliczną i wielocykliczną (zmęczeniową).
|